ŻYWE OPOWIEŚCI – warsztat tworzenia i opowiadania przyrodniczych historii

ŻYWE OPOWIEŚCI – WARSZTAT TWORZENIA I OPOWIADANIA PRZYRODNICZYCH HISTORII

Las wciąż snuje opowieści… Szepczą je łąka i rzeka. Chroboczą nimi, szeleszczą, bulgoczą i bzyczą. Być może wsłuchiwaliście się w nie niejeden raz. A może tylko przeczuwacie ich obecność? Podejrzewacie, że Żywe Opowieści toczą się wokół – ale nie potraficie ich dosłyszeć?
Żywe Opowieści, zapisane w pękniętym pniu, liściu obgryzanym przez gąsienicę czy opuszczonym pancerzyku chruścika, otwierają przed nami nowe wymiary lasu czy jeziora, o których nie mieliśmy pojęcia. Dzięki nim i wyobraźni – można dotrzeć w miejsca, które niewielu ludzi odkrywa. Można towarzyszyć bukom, chrząszczom, niezapominajkom, sarnom i lisom w ich życiu. Las staje się miejscem jeszcze bliższym, niż dotąd.

DO CZEGO WAS ZAPRASZAMY

Podczas wiosennego weekendu w górach podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami ze snucia opowieści podczas leśnych wypraw. Pokażemy Wam, jak szukać tematów do opowieści przyrodniczych oraz jak je tworzyć, aby były dla słuchaczy ciekawe i inspirujące. Sami stworzycie historie o wybranych gatunkach lub zjawiskach przyrodniczych, które będziecie mogli wykorzystywać w swojej pracy lub życiu prywatnym. Będziemy się bawić słowami. Pokażemy Wam kilka prostych zasad, które można wykorzystywać opowiadając innym oraz będziecie mogli je przećwiczyć w przyjaznym otoczeniu.
Ponieważ wszystko to będzie się odbywało w przyrodzie beskidzkiej, poznacie nieco gatunków roślin i zwierząt oraz ślady zostawiane przez zwierzęta. Jednak to poznawanie będzie się odbywać nie tylko za pomocą intelektu ale i z wykorzystaniem różnych zmysłów. Takie doświadczenia bardzo pomagają podczas tworzenia i opowiadania Żywych Opowieści.
Poza czasem szkoleniowym, weekend będzie też okazją do odpoczynku w pięknej przyrodzie Beskidu Żywieckiego i chłonięcia lasu różnymi zmysłami. W towarzystwie ludzi, dla których przyroda jest wartością.

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTACIE

Po ukończeniu warsztatu:
1. Będziesz znała/znał:
– podstawowe zasady opowiadania historii
– specyfikę tworzenia opowieści przyrodniczych
– biologię kilku gatunków roślin i zwierząt
– kilka ćwiczeń storytelling, które możesz wykorzystać w swojej pracy lub życiu rodzinnym

2. Będziesz potrafił/potrafiła:
– stworzyć opowieść przyrodniczą
– opowiedzieć historię zgodnie z zasadami opowiadania
– znajdować w przyrodzie tematy do opowieści przyrodniczych

3. Będziesz rozumiał/rozumiała:
– znaczenie opowieści i wyobraźni w rozwoju i edukacji dzieci
– potrzebę nadawania sensu różnym aspektom bycia dzieci i rodzin w przyrodzie
 
KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY
Maja Głowacka – ukończyłam studia biologiczne i obroniłam doktorat badając ekologię zagrożonych drzew. Później przez kilka lat realizowałam projekty czynnej ochrony przyrody. Od ponad 20 lat towarzyszę dzieciom i dorosłym (rodzicom, edukatorom, studentom i nauczycielom) w byciu w lesie, wykorzystując moje własne (jak również tworzone z Bogdanem Ogrodnikiem) przyrodnicze i nie tylko opowieści. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej. Więcej o mnie dowiecie się stąd: http://kraglesnychrodzin.org.pl/o-nas/.
Bogdan Ogrodnik – ukończyłem fizykę, pracowałem naukowo jako biofizyk a potem jako filozof przyrody. Doktorat poświęciłem badaniom nad naturą czasu. Od 30 lat towarzyszę ludziom w poznawaniu świata i lepszym rozumieniu siebie, prowadząc zajęcia, warsztaty i inne spotkania na różnych uczelniach, w szkołach i wśród przyrody, pracując z dorosłymi (w tym rodzicami) i dziećmi. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej. Więcej o mnie dowiecie się stąd: http://kraglesnychrodzin.org.pl/o-nas/.
Tutaj możecie przeczytać więcej o naszych najważniejszych inspiracjach: www.pez.org.pl/inspiracje.
Od ponad dwudziestu lat zabieramy ludzi do lasu. Od ośmiu lat organizujemy wyjazdy Kręgu Leśnych Rodzin™ (https://kraglesnychrodzin.org.pl/), podczas których motywy przewodnie wyznaczają nam Opowieści z Dawnych Czasów. W czasie wypraw stale towarzyszą nam również inne, przyrodnicze historie. Mamy też doświadczenia z pracy z opowieścią z osobami dorosłymi (m.in. realizując Kurs dla Leśnych Przewodniczek i Przewodników „Podróże do Zaczarowanego Lasu” (wzaczarowanymlesie.pl). Pracując wiele lat w ten sposób – poznaliśmy moc opowieści. Obserwujemy, jak wielkim jest wzbogaceniem leśnych spotkań z dziećmi, dorosłymi i rodzinami. Widzimy, jakie są jej efekty w edukacji.
Jeśli chcecie poznać kilka naszych opowieści – zapraszamy Was do odwiedzenia Lasodzielni (https://www.facebook.com/groups/882670125510771) i przejrzenia jej tematów. To grupa na FB, którą dwa lata temu stworzyliśmy (wraz z naszymi koleżankami z fundacji – Alicją i Agatą) aby pobudzić wyobraźnię dzieci zamkniętych w czasie lockdownu w domach i w ten sposób umożliwić im kontakt z przyrodą i jej przemianami.
 
KOGO ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO SPĘDZENIA WEEKENDU Z ŻYWĄ OPOWIEŚCIĄ?
Warsztat jest dla Ciebie, jeżeli:
– jesteś mamą/tatą i chcesz opowiadać swojemu dziecku (i dzieciom zaprzyjaźnionym) opowieści ze świata przyrody, które pomogą mu się nim zachwycić i zadomowić się w nim,
– pracujesz jako edukatorka/edukator, nauczycielka/nauczyciel, opiekunka/opiekun, mentorka/mentor, pedagożka/pedagog, psycholożka/psycholog, terapeutka/terapeuta i chcesz wykorzystywać przyrodnicze opowieści w swojej pracy,
– po prostu kochasz przyrodę i opowieści i chcesz spędzić weekend w ich towarzystwie.
 
CZY ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTACIE TRZEBA MIEĆ WYKSZTAŁCENIE PRZYRODNICZE?
Czy trzeba być specjalistą w dziedzinie przyrody, znać doskonale gatunki i procesy, aby dzięki opowieściom wprowadzać dzieci w świat przyrody?
Nie!
Nasze przekonanie ale i doświadczenie mówi, że na początek dużo ważniejsza jest pasja przyrodnicza, zachwyt i chęć dzielenia się tym z innymi. Podczas przygotowywania opowieści – jest czas na zdobycie wiedzy. Pokażemy Wam, skąd ją czerpać.
 
KIEDY I GDZIE SIĘ SPOTKAMY
Najbliższa edycja warsztatu odbędzie się w terminie:
30 WRZEŚNIA – 2 PAŹDZIERNIKA
Warsztat rozpoczyna się w piątek o godz. 17.00 (kolacja) a kończy w niedzielę o godz. 15.00 (obiad).
Mieszkać będziemy w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” w Sopotni Wielkiej (http://www.gawlas.info.pl/). Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. To właśnie tutaj przez ostatnie pięć lat organizujemy Kręgi Leśnych Rodzin oraz od tego roku – Podróże do Zaczarowanego Lasu. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne a w 2019 roku – miejsce drugie. Gospodyni przygotowuje wspaniałe wegetariańskie potrawy!
Mieszkać będziemy w pokojach 2-3 osobowych.
 
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ
Jeżeli zechcesz wraz z nami zagłębić się w beskidzki las, poszukując Żywych Opowieści – napisz na adres: zaczarowanylas.pez@gmail.com. W temacie maila napisz „Żywe Opowieści” oraz termin, który Cię interesuje. Otrzymasz od nas maila z informacją, czy jest dla Ciebie miejsce. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 300 zł w ciągu 10 dni od otrzymania maila.
Na zgłoszenia czekamy do 30 maja. Spotkania są kameralne (maksymalnie 12 osób), więc liczba miejsc jest ograniczona.
 
ILE TO KOSZTUJE?
Koszt udziału w warsztacie wynosi 600 zł (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno – 266 zł).
Za tę kwotę otrzymacie:
– 18 godzin szkolenia, prowadzonego przez Maję Głowacką i Bogdana Ogrodnika
– przygotowane przez nas materiały szkoleniowe
– dostęp do sprzętu i materiałów niezbędnych do zrealizowania warsztatów
– zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu na warsztat, w ciągu 10 dni prosimy o wpłatę na konto fundacji zadatku w wysokości 300 zł (można też od razu wpłacić całą kwotę 600 zł). Pozostałą kwotę (300 zł) prosimy wpłacić dwa tygodnie przed warsztatem.
Dane do przelewu:
BNP Paribas Bank Polska S.A. o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: Żywe Opowieści.
Pobyt w Agroturystyce (266 zł) każdy Uczestnik i Uczestniczka opłaca indywidualnie na miejscu, u Gospodyni p. Ewy Gawlas. Koszt obejmuje 2 noclegi w pokoju 2-3 osobowym, 2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje i serwis kawowy.
 
UWAGA: Wyżywienie w czasie wyjazdów będzie wegetariańskie. Możliwe jest zamówienie opcji wegańskiej lub innej diety.