ZIMA LEŚNYCH RODZIN 2023 – w przygotowaniu

Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Zimowego Kręgu.

Zima to czas, w którym świat zasypia i właśnie wtedy wszelkie przejawy i ślady życia są intensywnie poszukiwane i radośnie witane. I my będziemy ich poszukiwać. Mało kto wie,  że zimą wszystkie drzewa i krzewy obsypane są zielonymi iskierkami, które tlą się przez całą zimę aby wczesną wiosną rozpalić wielki zielony płomień. Takich niespodziewanych oznak zimowego życia mieszkańców górskich stoków czeka na nas dużo więcej.

Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz wspólnego spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.

Już od pięciu lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z przyrodą, jak cieszą się nim, jak uczą się natury. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem zarówno aranżowanego jak i swobodnego kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.

Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…

DLA KOGO?

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3  do 9 lat (ukończonych). Młodsze lub starsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest głównie dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie dziewięciu rodzin w jednym turnusie.

KIEDY?

14-19 styczeń 2020

21-26 styczeń

4-9 luty

11-16 luty  

Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia kolacją (godzina 19.00) i kończą ostatniego dnia obiadem (godz.13.00).

GDZIE?

Spotkamy się Sopotni Wielkiej w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” prowadzonym przez Państwa Gawlas (http://www.gawlas.info.pl/). Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2017 a w 2019 roku – miejsce drugie.

CEL – DLACZEGO TO ROBIMY

Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami zwierząt zapuszczających się aż do miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie, biorąc pod uwagę różne psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców. 

Zależy nam równie mocno na tym, aby pięć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie, aranżujemy pobyt w taki sposób, aby stworzyć po temu jak najwięcej okazji. Oczywiście, pomaga w tym brak wszelkiego rodzaju “elektronicznych gadżetów” a my ze swej strony gwarantujemy brak TV. Bez silnej więzi między rodzicami i dziećmi, utrzymującej się również w okresie dorastania – zagrożona jest także wykształcona w dzieciństwie więź dziecka z naturą. 

Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury. Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. Więcej o tym zjawisku przeczytasz TUTAJ  

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?

Prowadzącymi zajęcia są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik – założyciele Pracowni Edukacji Żywej. Więcej o nas dowiesz się TUTAJ

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy (czy może raczej odczytujemy, odkrywamy) specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. W zeszłym roku odkrywaliśmy tajemnice Białej Góry, u stóp której przepływa potok Sopotnianka. Oto fragment opowieści:

„Brzozy to wędrowne, pradawne istoty. Choć żyją zaledwie 100 lat, są naprawdę starym plemieniem. Żyjąc na świecie tak długo, zasłynęły jako drzewa otaczające opieką i troską inne istoty. Zwierzęta, rośliny, grzyby. Ludzi. Swoją dobrą energię roznoszą coraz dalej i dalej, w krainę śniegu i lodu. W krainę górskich szczytów. Brzozy sięgają tak wysoko, jak nie sięga żadne inne drzewo i tak daleko w stronę wiecznych śniegów, jak inne drzewo nie sięga.

Kilkadziesiąt lat temu, w swojej nieustannej wędrówce (jak to wędrowne plemię) dotarły w Sopotni do podnóża góry, na której przez wiele wieków nie rosły żadne drzewa. Trzy brzozowe siostry postanowiły zamieszkać na samym szczycie tej góry”. Dlaczego góra była bezleśna? Czy im się to udało? Kogo poprosiły o pomoc?

To, jaka opowieść będzie nas prowadzić tej zimy, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że tajemnicę tę okryją ci,  którzy kochają badać tajemnice i nie dają się łatwo zniechęcić!

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.

Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

wtorek 

19.00 – wspólna kolacja

20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i pierwsze wyjście do lasu…

środa -sobota

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – opowieść i wyprawa do lasu

13.00 – 13.30 – obiad

14.30 – 17.30 – zajęcia popołudniowe  (leśne i stacjonarne)

18.00 – kolacja

niedziela 

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – ostatnia opowieść i wyprawa do lasu

13.00 – obiad i pożegnanie…

Oczywiście program ulegnie zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko, kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu lub mamy w planie inną atrakcję.  

ILE TO KOSZTUJE?

W cenie znajduje się koszt noclegu i wyżywienia (śniadanie, obiad, kolacja) pobierany przez Agroturystykę oraz koszt programu (płacą tylko dzieci), bufet kawowy, koszt ogniska, materiały i ubezpieczenie NNW dla wszystkich uczestników pobierany przez Pracownię.  

Dzieci, które przyjeżdżają do nas kolejny raz mają 10% zniżki za program.

Tabelka kosztów wyjazdu sześciodniowego

Wiek uczestnika

(lata ukończone)

Kwota całkowita zł (w nawiasie jest podany wpierw koszt  Agroturystyki a na drugim miejscu koszt Pracowni)  
Dorosły 465 (425 + 40)
Dziecko 3 letnie 695 (175 + 520)
Dziecko od 4 – 7 lat 820 (300 + 520)
Dziecko od 8 – 9 lat 895 (375 + 520)
Kolejne dzieci (lata ukończone)
Dzieci poniżej 2 lat 100 (0 + 100)
Dzieci dwuletnie 275 (175 + 100)
Dzieci trzyletnie 645 (175 + 470)
Dzieci od 4 do 7 lat 770 (300 + 470)
Dzieci od 8 – 9 lat 845 (375 + 470)
Dzieci od 10 lat 895 (425 + 470)

Zarezerwowanie udziału w obozie gwarantuje wpłata na podane niżej konto Pracowni bezzwrotnej zaliczki w wysokości 200 zł za wyjazd zrobiona do 7 dni od momentu potwierdzenia przez nas rezerwacji. Pozostałą kwotę jaką pobiera Pracownia prosimy wpłacić na podane niżej konto najpóźniej  7 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu. Opłaty związane z Agroturystyką prosimy uiszczać po przybyciu na miejsce. 

Dane do przelewu:

BGŻ o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: warsztaty + data wybranego turnusu

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich.

Jeśli jesteście zainteresowani obozem – prosimy o kontakt: kraglesnychrodzin@gmail.com lub tel. 789 363 273. 

Osoby, które zapisały się na wyjazd, poprosimy o wypełnienie ankiety umożliwiającej lepsze dostosowanie się gospodarzy agroturystyki i nas do potrzeb Waszej rodziny. Ankietę oraz inne informacje i sugestie dotyczące wyjazdu prześlemy w specjalnym e-mailu najpóźniej na tydzień przed datą turnusu. Wszystkie dane wrażliwe uzyskane od Państwa ulegają przetworzeniu zgodnie z prowadzoną przez Pracownię Edukacji Żywej Polityką Prywatności.

Budujmy wspólnie Kręgi Leśnych Rodzin!