Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – jak co roku zwołujemy Was do stworzenia Zimowego Kręgu w Sopotni Wielkiej.
Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnej wrażliwości i zainteresowaniach.
Już od dziewięciu lat organizujemy rodzinne turnusy rozwojowo-edukacyjne w Beskidzie Żywieckim. Nasza propozycja zmienia się i ewoluuje, dostosowując się do potrzeb przyjeżdżających do nas rodzin i naszej głębszej znajomości problematyki powstawania więzi rodzinnych a także więzi dzieci i ich rodziców z przyrodą.
Program naszych turnusów budowany jest na przekonaniu, iż kluczowa dla rozwoju dzieci jest jakość ich kontaktu z Naturą. Naturę w początkowym etapie jego życia uosabia Matka/Ojciec (dorosła opiekunka/opiekun). Z czasem bezpieczny krąg rozwoju dziecka poszerza się o członków Plemienia (tj. przyjaznych i odpowiedzialnych dorosłych) a następnie o Przyrodę, jako rodzinę rodzin żyjących istot.
Do tej pory odwiedziło nas ponad dwieście rodzin. Niektóre po 5, 7, 10 i więcej razy. Stały się Leśnymi Rodzinami. Tworzą je rodzice (rodzic, dorośli opiekunowie) intuicyjnie rozumiejący wagę jakości więzi z Naturą oraz ich dzieci (dziecko) podążające za tą rodzicielską intuicją.
W tym roku proponujemy 6-dniowe turnusy Zimy Leśnych Rodzin, które:
- będą kontynuacją naszego podejścia do budowy więzi dzieci z Naturą, opartego o więzi rodzinne i wędrówki śladami Opowieści z Dawnych Czasów po Krainie u Stóp Białej Góry,
- tworzone będą i prowadzone przez Bogdana Ogrodnika wspólnie z zaprzyjaźnionymi z nami Leśnymi Przewodniczkami – absolwentkami organizowanego przez nas kursu “Podróż do Zaczarowanego Lasu”: Kasią Wajdą-Pudełko i Ewą Mróz z Fundacji Leśne Przebudzenie oraz z Moniką z Fundacja Relacja? Naturalnie,
- dadzą możliwość udziału zainteresowanym rodziców w konsultacjach rodzicielskich oraz w godzinnym spotkaniu informacyjnym o kursie pn. Rodzinny Krąg Ufności®
W trakcie turnusu będzie także możliwość udziału rodziców (za dodatkową opłatą i po zebraniu się grupy) w trzech, 1.5 godzinnych spotkaniach kursu pn. Rodzinny Krąg Ufności®.
Dla kogo?
Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3 do 9 lat (ukończonych). Młodsze lub starsze rodzeństwo oczywiście również zapraszamy, jednak program dedykowany jest głównie dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie ośmiu rodzin w jednym turnusie. Jest to więc wydarzenie kameralne, gdyż zależy nam na stworzeniu małej społeczności Leśnych Rodzin czerpiących przyjemność z kontaktu z Naturą i ze wspólnego podążania śladami Opowieści z Dawnych Czasów.
Cel – dlaczego to robimy?
Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami zwierząt zapuszczających się aż do miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie, biorąc pod uwagę różne psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.
Zależy nam równie mocno na tym, aby sześć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie, aranżujemy pobyt w taki sposób, aby stworzyć po temu jak najwięcej okazji. Oczywiście, pomaga w tym brak wszelkiego rodzaju “elektronicznych gadżetów”.
Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury. Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. Więcej o tym zjawisku przeczytasz TUTAJ.
Jak to będzie wyglądało?
Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy (czy może raczej odczytujemy, odkrywamy) specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. Pewnej zimy odkrywaliśmy tajemnice Białej Góry, u stóp której przepływa potok Sopotnianka. Oto fragment towarzyszącej nam opowieści:
„Brzozy to wędrowne, pradawne istoty. Choć żyją zaledwie 100 lat, są naprawdę starym plemieniem. Żyjąc na świecie tak długo, zasłynęły jako drzewa otaczające opieką i troską inne istoty. Zwierzęta, rośliny, grzyby. Ludzi. Swoją dobrą energię roznoszą coraz dalej i dalej, w krainę śniegu i lodu. W krainę górskich szczytów. Brzozy sięgają tak wysoko, jak nie sięga żadne inne drzewo i tak daleko w stronę wiecznych śniegów, jak inne drzewo nie sięga.
Kilkadziesiąt lat temu, w swojej nieustannej wędrówce (jak to wędrowne plemię) dotarły w Sopotni do góry, na której przez wiele wieków nie rosły żadne drzewa. Cztery Brzozowe Siostry postanowiły zamieszkać na samym szczycie tej góry”.
Dlaczego góra była bezleśna? Czy im się to udało? Kogo poprosiły o pomoc?”
Za czym będziemy podążać tej zimy, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że ujawni się to osobom, które kochają odkrywać to, co ukryte, niedostępne czy niewidoczne i nie dają się łatwo zniechęcić!
Ramowy program wyjazdu
Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.
19.00 – wspólna kolacja
20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i wychodzimy na nocny spacer do lasu przywitać się z mieszkańcami Krainy u stóp Białej Góry… Przydadzą się czołówki…
8.30 – 9.30 – śniadanie
9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu
13.00 – 15.00 – obiad i odpoczynek
15.00 – 17.30 – aktywności leśne i stacjonarne (jazda na sankach, wspinaczka po zboczu, obserwacje przyrodnicze itp.)
18.00 – kolacja
8.30 – 9.30 – śniadanie
9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu
13.00 – obiad i pożegnanie
Oczywiście program ulegnie zmianie wtedy, kiedy mamy ognisko, kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu lub mamy w planie inną atrakcję (np. dłuższą, choć dostosowaną do możliwości 3 letnich nóżek, wyprawę).
UWAGA: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja aktywności terenowych i stacjonarnych.
Z kim spędzicie ten czas?
Bogdan Ogrodnik – Od 30 lat towarzyszę ludziom w poznawaniu świata i lepszym rozumieniu siebie, prowadząc zajęcia, warsztaty, leśne wyprawy i inne spotkania na różnych uczelniach, w szkołach i wśród przyrody, pracując z dorosłymi, dziećmi i rodzinami. Obecnie współprowadzę z Mają Głowacką Pracownię Edukacji Żywej. Więcej o mnie dowiecie się z tego miejsca.
Katarzyna Wajda-Pudełko – wielokrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat uczestniczyłam z córką w spotkaniach Leśnych Rodzin. Ukończyłam pierwszą i drugą Podróż do Zaczarowanego Lasu, autorski kurs Mai i Bogdana. Na co dzień aktywnie prowadzę przyrodniczo-przygodowe spotkania dla rodzin oraz leśną edukację w szkołach w ramach współprowadzonej przeze mnie Fundacji Leśne Przebudzenie.
Ewa Mróz – jestem pedagogiem, socjoterapeutą oraz przewodnikiem górskim. Od paru lat także Przewodnikiem Leśnym – po kursach w Pracowni Edukacji Żywej oraz absolwentką studiów Edukacja Przyrodniczo-Leśna. Jestem zafascynowana tym, jak różnorodnie można spędzać czas w lesie i w naturze – dlatego działając w Fundacji Leśne Przebudzenie pomagam dzieciom, rodzinom i dorosłym doświadczać przyrody i lasu w wyjątkowy i odpowiedzialny sposób.
Monika Kulpińska-Chamera – jestem biologiem a od ponad trzech lat leśną przewodniczką, ukończyłam szkolenia w Pracowni Edukacji Żywej. Regularnie wprowadzam rodziny, dzieci, dorosłych w leśny świat w ramach działań Fundacji Relacja? Naturalnie, na terenie Trójmiasta. Od kilku lat związana jestem ze społecznością rodzin w edukacji domowej i z wielką ciekawością towarzyszę swoim dzieciom w tej drodze.
UWAGA: Tym razem wyjątkowo podczas Zimy Leśnych Rodzin nie spotkacie się z Mają! Będzie Ona w tym czasie pisać dla Was książkę.