Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » ZIMA Leśnych Rodzin

ZIMA Leśnych Rodzin

Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Zimowego Kręgu.

Zima to czas, w którym świat zasypia i właśnie wtedy wszelkie przejawy i ślady życia są intensywnie poszukiwane i radośnie witane. I my będziemy ich poszukiwać. Mało kto wie,  że zimą wszystkie drzewa i krzewy obsypane są zielonymi iskierkami, które tlą się przez całą zimę aby wczesną wiosną rozpalić wielki zielony płomień. Takich niespodziewanych oznak zimowego życia mieszkańców górskich stoków czeka na nas dużo więcej.

Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz wspólnego spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.

Już od ośmiu lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z Naturą, jak się nim cieszą, jak uczą się przyrody. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem zarówno aranżowanego jak i swobodnego kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.

Program naszych spotkań budowany jest na przekonaniu, iż Naturą dla dziecka, w miarę upływających dni, miesięcy i lat jest najpierw Matka (dorosła opiekunka/opiekun), potem Plemię (przyjaźni dorośli) a następnie Przyroda jako rodzina rodzin żyjących istot.

Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc opowieści karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…

Dla kogo?

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3 do 9 lat (ukończonych). Młodsze lub starsze rodzeństwo oczywiście również zapraszamy, jednak program dedykowany jest głównie dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie dziewięciu rodzin w jednym turnusie.

Cel – dlaczego to robimy?

Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami zwierząt zapuszczających się aż do miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie, biorąc pod uwagę różne psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.

Zależy nam równie mocno na tym, aby sześć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie, aranżujemy pobyt w taki sposób, aby stworzyć po temu jak najwięcej okazji. Oczywiście, pomaga w tym brak wszelkiego rodzaju “elektronicznych gadżetów”.

Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury. Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. Więcej o tym zjawisku przeczytasz TUTAJ.

Jak to będzie wyglądało?

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy (czy może raczej odczytujemy, odkrywamy) specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. Pewnej zimy odkrywaliśmy tajemnice Białej Góry, u stóp której przepływa potok Sopotnianka. Oto fragment towarzyszącej nam opowieści:

„Brzozy to wędrowne, pradawne istoty. Choć żyją zaledwie 100 lat, są naprawdę starym plemieniem. Żyjąc na świecie tak długo, zasłynęły jako drzewa otaczające opieką i troską inne istoty. Zwierzęta, rośliny, grzyby. Ludzi. Swoją dobrą energię roznoszą coraz dalej i dalej, w krainę śniegu i lodu. W krainę górskich szczytów. Brzozy sięgają tak wysoko, jak nie sięga żadne inne drzewo i tak daleko w stronę wiecznych śniegów, jak inne drzewo nie sięga.

Kilkadziesiąt lat temu, w swojej nieustannej wędrówce (jak to wędrowne plemię) dotarły w Sopotni do podnóża góry, na której przez wiele wieków nie rosły żadne drzewa. Cztery Brzozowe Siostry postanowiły zamieszkać na samym szczycie tej góry”.

Dlaczego góra była bezleśna? Czy im się to udało? Kogo poprosiły o pomoc?

Za czym będziemy podążać tej zimy, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że ujawni się to osobom, które kochają odkrywać to, co ukryte, niedostępne czy niewidoczne i nie dają się łatwo zniechęcić!

Ramowy program wyjazdu

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.

Wtorek

19.00 – wspólna kolacja

20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i wychodzimy do lasu… Przydadzą się czołówki…

Środa – Sobota

8.30 – 9.30 – śniadanie

9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu

13.00 – 15.00 – obiad i odpoczynek

15.00 – 17.30 – aktywności leśne i stacjonarne (jazda na sankach, wspinaczka po zboczu, obserwacje przyrodnicze itp.)

18.00 – kolacja

Niedziela

8.30 – 9.30 – śniadanie

9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu

13.00 – obiad i pożegnanie

Oczywiście program ulegnie zmianie wtedy, kiedy mamy ognisko, kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu lub mamy w planie inną atrakcję (np. dłuższą, choć dostosowaną do możliwości 3letnich nóżek, wyprawę).

UWAGA: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja aktywności terenowych i stacjonarnych.

Z kim spędzicie ten czas?

Z Mają Głowacką i Bogdanem Ogrodnikiem – założycielami Pracowni Edukacji Żywej.