Wiosna Leśnych Rodzin 2022

Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Kręgu. 

Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz wspólnego spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.

Już od siedmiu lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z przyrodą, jak cieszą się nim, jak uczą się natury. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.

Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…

DLA KOGO?

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3 lat do 9 lat (ukończonych). Młodsze lub starsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie ośmiu rodzin w jednym turnusie.

KIEDY?

20-22 maj

Wiosenny turnus zaczyna się w piątek kolacją (godzina 19.00) i kończy w niedzielę po obiedzie.

GDZIE?

Spotkamy się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” prowadzonym przez Państwa Gawlas http://www.gawlas.info.pl . Tu, gdzie przydomowy potok przynosi nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2017!

CEL – DLACZEGO TO ROBIMY

Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami pobytu zwierząt podchodzących blisko miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie,  biorąc pod uwagę psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.

Zależy nam równie mocno na tym, aby  dni spędzone w Sopotni wzmocniły więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie aranżujemy czas, jaki wspólnie spędzają, w przyrodzie i w agroturystyce w taki sposób, aby stworzyć po temu jak najwięcej okazji (oczywiście sprzyja temu brak wszelkiego rodzaju elektronicznych „gadżetów”).  

Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury!

Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?

Prowadzącymi zajęcia są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik – założyciele Pracowni Edukacji Żywej. Więcej o nas dowiesz się TUTAJ

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. W zeszłym roku odkrywaliśmy tajemnice Białej Góry, u stóp której przepływa potok Sopotnianka. Oto fragment opowieści:

„Brzozy to wędrowne, pradawne istoty. Choć każda z brzóz żyje nie więcej niż  100 lat, są naprawdę starym plemieniem. Żyjąc na świecie tak długo, zasłynęły jako drzewa otaczające opieką i troską inne istoty. Zwierzęta, rośliny, grzyby. Ludzi. Swoją dobrą energię roznoszą coraz dalej i dalej, w krainę śniegu i lodu. W krainę górskich szczytów. Brzozy sięgają tak wysoko, jak nie sięga żadne inne drzewo i tak daleko w stronę wiecznych śniegów, jak inne drzewo nie sięga.

Kilkadziesiąt lat temu, w swojej nieustannej wędrówce (jak to wędrowne plemię) dotarły do Sopotni…”

To, za czym będziemy podążali tej wiosny, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że ujawni się to osobom, które lubią odkrywać tajemnice i nie dają się łatwo zniechęcić!

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.

Piątek

19.00 – wspólna kolacja

20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i pierwsze wyjście do lasu… Przydadzą się czołówki…

Sobota

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu

13.00 – 13.30 – obiad i odpoczynek

14.30 – 17.30 – aktywności leśne i stacjonarne (wspinaczka po zboczu, zabawy na nisko rozwieszonych linach, krótkie spacery przyrodnicze dla zainteresowanych itd. )

18.00 – kolacja

Po kolacji ognisko lub, w razie deszczu, spotkanie w altanie przy kominku.

Niedziela 

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu

13.00  – obiad

Pożegnanie…

Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

ILE TO KOSZTUJE?

Wiek Koszt
Kwota całkowita Kwota Agro Kwota PEŻ
Dorosły 361 281 80
3 lata 360 100 260
4-7 lat 445 185 260
8-9 lat 480 220 260
Rodzeństwo poniżej 3 lat i powyżej 9 lat
Poniżej 2 lat 80 0 80
2 lata 180 100 80
Powyżej 9 lat  525 265 260

Zarezerwowanie miejsca gwarantuje wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 200 zł/rodzinę do 14 dni od momentu potwierdzenia przez nas rezerwacji. 

Pozostałą kwotę należną PEŻ prosimy wpłacić najpóźniej  miesiąc przed terminem turnusu.

W przypadku rezygnacji po wpłaceniu pełnej kwoty, zostanie ona zwrócona, jeżeli na wolne miejsce zgłosi się inna rodzina (nie dotyczy to zadatku, który jest bezzwrotny). Jeżeli nie znajdzie się inna rodzina – PEŻ zwraca 70% wpłaconej kwoty (nie dotyczy to zadatku). 

W przypadku zgłoszenia się w terminie krótszym niż miesiąc do rozpoczęcia turnusu, prosimy o wpłatę pełnej kwoty (zawiera ona 200 zł bezzwrotnego  zadatku) do 7 dni po otrzymaniu potwierdzenia. 

Opłaty związane z Agroturystyką prosimy uiszczać na miejscu, u gospodyni p. Ewy Gawlas. 

Dane do przelewu:
Numer konta bankowego:
BGŻ o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: warsztaty + data wybranego turnusu

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich.

Jeśli jesteście zainteresowani wyjazdem – napiszcie do nas maila na adres: kraglesnychrodzin@gmail.com, podając liczbę dorosłych oraz dzieci (wraz z wiekiem), które chcą przyjechać. Potwierdzimy, czy jest miejsce oraz zapytamy Was o kilka spraw, co umożliwi nam lepsze dostosowanie się gospodarzy Agroturystyki i nas do potrzeb Waszej rodziny. Prosimy o odesłanie Waszych odpowiedzi do nas w terminie 7 dni. Prześlemy też Regulamin (do wglądu TUTAJ), o podpisanie którego poprosimy Was na miejscu w Sopotni (nie trzeba przesyłać go wcześniej). Przed samym wyjazdem otrzymacie od nas maila, który ułatwi Wam przygotowanie się do pobytu.  

Jeśli nie jesteście pewni, czy te obozy są dla Was – pooglądajcie zdjęcia w Galerii i poczytajcie o naszych poprzednich wyjazdach we wpisach w wydarzeniu na FB a także w opisach naszych gości:

https://nieplaczabaw.pl/008/

https://magdalenagolda.com/blog/deficyt-natury

https://naszawataha.com/2018/08/21/dzieci-w-lesie/

https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/wyprawy-przyrodnicze-z-dziecmi?fbclid=IwAR3Af2oBF4PEZ7cYTidkMQIhmkHsCRrRnWF_MssLjE8mlClinH9U3B3EDtQ

Wszystkie dane wrażliwe uzyskane od Państwa ulegają przetworzeniu zgodnie z prowadzoną przez Pracownię Edukacji Żywej Polityką Prywatności.

Budujmy wspólnie Kręgi Leśnych Rodzin