ZIMA LEŚNYCH RODZIN – FERIE 2019
Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Kręgu. Powstanie on w Sopotni Wielkiej w Beskidzie Żywieckim. Zimowy Krąg jest niezwykły!
Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz wspólnego spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.
Już od czterech lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z przyrodą, jak cieszą się nim, jak uczą się natury. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.
W ubiegłym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy Was na zimowy obóz do Sopotni. Poznawaliśmy ślady zostawiane przez zwierzęta, których w Sopotni nie brakuje – jelenie, zające, sarny, lisy, dziki, wiewiórki. Podążaliśmy ich ścieżkami, z tropów na śniegu poznawaliśmy różne, nierzadko dramatyczne sytuacje które rozgrywały się u stóp Białej Góry. Odkrywaliśmy, poszukiwaliśmy, badaliśmy i doświadczaliśmy. Jak zawsze na naszych wyjazdach – prowadziła nas opowieść, odsłaniająca każdego poranka nową część. Opowieść o historii Białej Góry i jej mieszkańcach…
Ponieważ przekonaliśmy się, że zimowy czas w ośnieżonej przyrodzie, w lesie, na łąkach, nad rzeką w Sopotni – jest magiczny i daje dzieciom mnóstwo radości – zapraszamy Was ponownie na obozy Zimy Leśnych Rodzin!
Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki i jawory a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…
DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi od powyżej 3 do 10 lat. Młodsze lub starsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie siedmiu rodzin w jednym turnusie.
KIEDY?
15 – 20 styczeń
29 styczeń – 3 luty
12 – 17 luty
Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia kolacją (godzina 19.00) i kończą ostatniego dnia po obiedzie.
GDZIE?
Spotkamy się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” prowadzonym przez Państwa Gawlas (http://www.gawlas.info.pl/). Tu, gdzie przydomowy potok przynosi nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2017!
CEL – DLACZEGO TO ROBIMY
Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokami, śladami pobytu zwierząt tuż koło miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie, biorąc pod uwagę psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.
Zależy nam równie mocno na tym, aby pięć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie aranżujemy czas, jaki wspólnie spędzają, w przyrodzie i w agroturystyce. Bez silnej więzi między rodzicami i dziećmi, utrzymującej się również w okresie dorastania – zagrożona jest także wykształcona we wczesnym dzieciństwie więź dziecka z naturą.
Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury!
Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności.
Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?
Prowadzącymi zajęcia są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik – założyciele Pracowni Edukacji Żywej. Więcej o nas dowiesz się TUTAJ
JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?
Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. W zeszłym roku odkrywaliśmy tajemnice Białej Góry, u stóp której przepływa potok Sopotnianka. Oto fragment opowieści:
„Brzozy to wędrowne, pradawne istoty. Choć żyją zaledwie 100 lat, są naprawdę starym plemieniem. Żyjąc na świecie tak długo, zasłynęły jako drzewa otaczające opieką i troską inne istoty. Zwierzęta, rośliny, grzyby. Ludzi. Swoją dobrą energię roznoszą coraz dalej i dalej, w krainę śniegu i lodu. W krainę górskich szczytów. Brzozy sięgają tak wysoko, jak nie sięga żądne inne drzewo i tak daleko w stronę wiecznych śniegów, jak inne drzewo nie sięga.
Kilkadziesiąt lat temu, w swojej nieustannej wędrówce (jak to wędrowne plemnię) dotarły do Sopotni…”
To, za czym będziemy podążali tej zimy, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że ujawni się to osobom, które kochają odkrywać tajemnice i nie dają się łatwo zniechęcić!
Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.
Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.
Wtorek (pierwszy dzień)
19.00 – wspólna kolacja
20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i pierwsze wyjście do lasu…
Od środy do soboty
8.30 – 9.00 – śniadanie
9.30 – 13.00 – Opowieść i wyprawa do lasu
13.00 – 13.30 – obiad
14.30 – 17.30 – zajęcia popołudniowe (leśne i stacjonarne)
18.00 – kolacja
21.00 – jeśli będą siły i chęci – rodziców wieczorne rozmowy (po zaśnięciu dzieci)
Niedziela (ostatni dzień)
8.30 – 9.00 – śniadanie
9.30 – 13.00 – ostatnia Opowieść i wyprawa do lasu
13.00 – 13.30 – obiad
14.00 – zakończenie zajęć i pożegnanie…
Oczywiście program ulegnie zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko, kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu lub mamy w planie inną atrakcję.
ILE TO KOSZTUJE?
W cenie znajduje się nocleg, wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja oraz kawa i herbata pomiędzy posiłkami), program (dorośli nie płacą za program) oraz ubezpieczenie NNW.
- Dorosły – 430 zł
- Dziecko do 4 lat – 520 zł
- Dziecko 4-8 lat – 795 zł
- Dziecko od 8 lat – 920 zł
Opłaty za drugie i kolejne dziecko są mniejsze:
- Dziecko do 2 lat – 100 zł
- Dziecko od 2 do 4 lat – 480 zł
- Dziecko od 4 do 8 lat – 755 zł
- Dziecko od 8 lat – 880 zł
Zarezerwowanie miejsca gwarantuje wpłata zaliczki w wysokości 200 zł. Pozostałą kwotę prosimy wpłacić 7 dni przed terminem turnusu.
Zwrot zaliczki następuje w przypadku rezygnacji z wyjazdu 2 tygodnie przed terminem. W przypadku późniejszej rezygnacji – zwrot zaliczki nastąpi w sytuacji, gdy na miejsce rezygnującej rodziny znajdzie się inna.
Dane do przelewu:
Numer konta bankowego:
BGŻ o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: warsztaty + data wybranego turnusu
UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich.
Jeśli jesteście zainteresowani obozem – prosimy o kontakt: kraglesnychrodzin@gmail.com lub tel. 604 063 709. Osoby, które zapisały się na wyjazd, poprosimy o wypełnienie ankiety umożliwiającej lepsze dostosowanie się gospodarzy agroturystyki i nas do potrzeb Waszej rodziny.
Jeśli nie jesteście pewni, czy te obozy są dla Was – pooglądajcie zdjęcia i poczytajcie o naszych poprzednich wyjazdach we wpisach znajdujących się w wydarzeniu na Facebooku (Pozostałe wpisy) a także w opisach naszych gości:
Posłuchajcie też o tym, to jest dla nas ważne:
https://www.spreaker.com/user/pracownia_k/odcinek-008?fbclid=IwAR1HIQ6F8xZNj2r0xwPv5-1w8ojlUYl6TdyGRCqR84iVypK-aqG9OIKETQk
Budujmy wspólnie Krąg Leśnych Rodzin!