PODRÓŻE DO ZACZAROWANEGO LASU – kurs dla Leśnych Przewodniczek i Przewodników

NA SKRÓTY:   Wstęp   |   Pierwsza Podróż   |   Druga Podróż   |   Trzecia Podróż   |   Terminy i koszty

Drodzy Wędrowcy, 

Nadszedł ten ważny dla nas moment, w którym po wielu latach wędrówek i poszukiwań – jesteśmy gotowi, aby zwołać Krąg Leśnych Przewodniczek i Przewodników. Tak nazwaliśmy społeczność osób organizujących podróże, wyprawy rodzin z małymi dziećmi, grup dzieci (a może i dorosłych) do lasu poszerzonego wyobraźnią. Ten dodatkowy wymiar wprowadzamy po to, aby ułatwić zadomowienie się dzieci i ich rodziców w Naturze, która i bez niego jest cudem. 

Zapraszamy Was do udziału w piątej  edycji kursu. W  poprzednich edycjach wzięło w nich udział prawie 60 osób z całej Polski.

Od lat spotykamy się z rodzinami w lasach. Program tych spotkań budowany jest na przekonaniu, iż Naturą dla dziecka, w miarę upływających dni, miesięcy i lat jest najpierw Matka (dorosła opiekunka/opiekun), potem Plemię (przyjaźni dorośli) a następnie Przyroda jako rodzina rodzin żyjących istot. Chcemy Was poprowadzić i towarzyszyć Wam w podróży w głąb tak rozumianej Natury. Pragniemy Was wesprzeć w Jej doświadczaniu i odkrywaniu w Niej wiedzy istotnej dla rozwoju naszych dzieci. 

Czy jesteście gotowi na taką Przygodę? 

 

Cel – dlaczego to robimy

Ważne jest dla nas, aby jak najwięcej rodzin i dzieci mogło spędzać czas w przyrodzie w sposób, który wspiera ich rozwój a przede wszystkim dojrzewanie. Żeby jak najwięcej dzieci pogłębiało i podtrzymywało swoją więź z Naturą. Mamy świadomość, że to buduje wewnętrzną motywację do Jej ochrony. Dzieci nie zrobią tego same, potrzebna jest im pomoc Przewodników – rodziców i innych przyjaznych dorosłych. 

Obserwujemy od lat, że wypracowane przez nas podejście, jakie wykorzystujemy przede wszystkim w spotkaniach z rodzinami (Kręgi Leśnych Rodzin™) – jest skuteczne. Wiele dzieci i całych rodzin odczuwa tego długotrwałe efekty. Ich zbliżenie się do Natury (a nierzadko i do siebie nawzajem) jest rzeczywiste. Mamy więc nadzieję, że więcej osób będzie korzystało z naszych metod i doświadczeń. 

Przesłaniem Pracowni Edukacji Żywej jest pomoc dorosłym w przygotowaniu dzieci do świata, który nadchodzi. Trzeba dać młodym ludziom siłę, która wystarczy im na całe życie. Zdrowa więź z Naturą jest zasobem, z którego dziecko może korzystać przez wiele lat poznając świat, dojrzewając w zmaganiu się z trudnościami i odzyskując siły w bliskości Rodzica lub dojrzałego Przewodnika, do którego ma zaufanie.

Od kilku lat rośnie liczba rodzin, którym zmuszeni jesteśmy odmówić wzięcia udziału w wyjazdach Kręgu Leśnych Rodzin™. Ponieważ turnusy te są kameralne (w jednym uczestniczy maksymalnie 9 rodzin), więc liczba miejsc jest mocno ograniczona. Mamy nadzieję, że dzięki Kręgowi Leśnych Przewodniczek i Przewodników zwiększy się liczba rodzin i dzieci, które zaznają korzyści i radości z pobytu w przyrodzie. 

 

W skrócie – do czego konkretnie Was zapraszamy

Nasz propozycja obejmuje trzy Podróże. W Pierwszej Podróży przygotujemy Was do prowadzenia kilkugodzinnych wypraw leśnych – z rodzinami, z dziećmi a pewnie znajdziecie tu również inspirację do organizowania spotkań z dorosłymi. Dowiecie się sporo m.in. o znaczeniu kontaktu z Naturą dla rozwoju dziecka, o roli i praktycznym wykorzystaniu opowieści przyrodniczych oraz o tym, jak włączać kulturę do spotkań przyrodniczych. Nauczycie się tworzyć scenariusze leśnych wypraw, poznacie wiele aktywności dla rodzin i dzieci a także inne przydatne w terenie umiejętności. Program Pierwszej Podróży jest kompletny i jeżeli nie zamierzacie organizować kilkudniowych turnusów – jest wystarczający.

Zorganizowaliśmy już cztery edycje Pierwszej Podróży do Zaczarowanego Lasu, podczas których podróżowało z nami prawie 60 0sób. Wiele z nich zaczęło już organizować własne, autorskie wyprawy do lasu dla rodzin i dla dzieci. To dla nas ogromna radość! Niektóre z tych osób prezentują się na specjalnie utworzonej stronie www.lesniprzewodnicy.pl 

Jednak jeżeli czujecie (lub poczujecie w trakcie trwania Pierwszej Podróży), że chcecie iść dalej w zbliżaniu rodzin do przyrody – pomoże Wam w tym Druga Podróż. Tu nauczycie się, jak poprowadzić kilkudniowe spotkanie z rodzinami. Poznacie strukturę i dynamikę 6-dniowego wyjazdu. Dowiecie się m.in. o opowieści integrującej różne warstwy świadomości i o podstawowym cyklu rozwojowym małego dziecka. Nauczycie się, jak budować wielodniowy proces budowy więzi dzieci i rodzin z Naturą i adaptować do tego celu różne, mniej lub bardziej znane aktywności terenowe. Pogłębimy także zagadnienia, które pojawiły się w Pierwszej Podróży. Uwaga: aby wziąć udział w Drugiej Podróży, niezbędne jest ukończenie Pierwszej Podróży. 

Bardzo się ucieszymy, jeżeli po zakończeniu Drugiej Podróży okaże się, że są osoby, które chcą prowadzić Kręgi Leśnych Rodzin™ wg naszego programu. Że dobrze nam ze sobą, łączy nas podobna wizja świata, postawa wobec Natury, dzieci i dorosłych. Zaprosimy Was wówczas do prowadzenia KLR w tych miejscach Polski (i nie tylko), w których będziecie chcieli to robić.

W Trzeciej Podróży wspieramy Was w trudnościach, na które napotykacie podczas swojej drogi Przewodniczki/Przewodnika. Pogłębiamy i poszerzamy tematy, które tego wymagają. Razem uczymy się  i rozwijamy. Spotkania Trzeciej Podróży będą dostępne dla wszystkich chętnych.  

 

CZYM SĄ KRĘGI LEŚNYCH RODZIN™ ?

Dużo tu piszemy o KLR, ale nie wszyscy wiedzą, czym one są; pora je przedstawić. Są to kilkudniowe wyjazdy w przyrodę dla rodzin z małymi dziećmi (od 3 do 9 lat), organizowane od 8 lat przez Pracownię Edukacji Żywej, w duchu Rodzicielstwa Bliskości. Ich celem jest nie tylko budowa lub wzmacnianie więzi dzieci i dorosłych z Naturą ale i wzmocnienie więzi rodzinnych. Odbywają się o każdej porze roku (Lato i Zima Leśnych Rodzin trwają 6 dni, zaś Wiosna i Jesień – są weekendowe). 

Wychodzimy z rodzinami do lasu i na łąki, brodzimy w górskich potokach – i dzieje się przygoda. Tylko w niewielkim stopniu aranżujemy jej część, bo i tak to, co się wydarzy – jest niewiadomą. Idziemy, rozmawiamy, jesteśmy blisko, ale jednocześnie uważnie obserwujemy świat przyrody i poznajemy go. Wędrujemy, inspirując się Opowieścią z Dawnych Czasów, pełną przygód dzieci i dorosłych. My jednak przeżywamy nasze przygody i z nich stopniowo wyłania się opowieść każdego Uczestnika i każdej Uczestniczki, niezależnie od wieku. 

Bardzo ważną rolę odgrywa Opowieść z Dawnych Czasów, stworzona przez nas specjalnie na tę okazję. Nie znajdziecie w niej przedmiotowego traktowania ludzi i zwierząt, zaś obecna jest bliskość matki, ojca i całego plemienia, spersonifikowane siły natury, jest podróż bohaterki i bohatera, jest przemiana i dojrzewanie. Za tą opowieścią podążamy, starając się, aby w naszej przygodzie było podobnie. Aby znalazło się w niej osobiste, silne przeżywanie przez dzieci a często i przez rodziców; przez całą rodzinę. W relacji z innymi, z całym przyrodniczym otoczeniem.

Dotąd ponad sto rodzin wzięło wraz z nami udział w tej przygodzie. Pamiętamy każdą z nich. Zwłaszcza, że około trzy czwarte rodzin ma chęć, aby podążyć za następną opowieścią. I następną. Jest to możliwe, gdyż o każdej porze roku opowiadamy nową historię a żadna z nich nie powtarza się w kolejnych latach. 

Szczęście i wdzięczność. Bliskość. To czujemy i dużo, dużo więcej. 

Więcej o Kręgu Leśnych Rodzin™ możecie przeczytać tutaj:

http://kraglesnychrodzin.org.pl/

https://www.facebook.com/events/157838164938866

https://nieplaczabaw.pl/008/

https://magdalenagolda.com/blog/deficyt-natury

https://naszawataha.com/2018/08/21/dzieci-w-lesie/?fbclid=IwAR3zVP8s-IEF5-EsBst6ek0J9V8skGUECJxfVP49W79QMPO1SEfOiAGj3VE

https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/wyprawy-przyrodnicze-z-dziecmi?fbclid=IwAR0SY1ZGuI_NLOLedgnpf0KMotRXhcY_ijWndtWc25sOOT2D44CyCL5ztoQ

Kogo zapraszamy do wspólnego podróżowania

Podróże do Zaczarowanego Lasu są dla Ciebie, jeżeli:

 • pracujesz jako edukator/edukatorka w organizacji pozarządowej, firmie lub instytucji i chcesz rozwinąć swój warsztat pracy z dziećmi i rodzinami w lesie;
 • Twoja praca polega na pomocy ludziom (np. jesteś terapeutką/terapeutą, psycholożką/psychologiem, pedagożką/pedagogiem itp.), szukasz pomysłów i inspiracji, jak włączyć przyrodę w swoje działania;
 • pracujesz w przedszkolu (leśnym i nieleśnym) lub w szkole (zwłaszcza z dziećmi do 9 roku życia) i szukasz inspiracji, jak spędzać czas ze swoimi podopiecznymi lub z całymi rodzinami w lesie;
 • jesteś rodzicem, chcącym częściej zabierać swoją rodzinę do lasu i sprawiać, żeby dzieci z utęsknieniem czekały na te wyprawy;
 • jesteś rodzicem, który chce spędzać więcej czasu w przyrodzie z zaprzyjaźnionymi rodzinami lub ze swoim dzieckiem i jego przyjaciółmi;
 • nie odnajdujesz się w powyższych opisach, ale po prostu poszukujesz inspiracji do bycia z dziećmi i rodzinami w lesie; 

Podróże do Zaczarowanego Lasu są dobrą propozycją dla Ciebie także, gdy:

 • łączy Cię z Naturą silny związek emocjonalny i czujesz się w Niej dobrze niezależnie od pogody;
 • szanujesz Naturę i zależy Ci na Jej poznawaniu i ochronie;
 • zależy Ci na budowaniu bliskich, opartych na szacunku relacji z ludźmi (niezależnie od ich wieku);
 • czujesz, że Natura to miejsce optymalnego rozwoju dziecka;
 • cenisz swoją wyobraźnię i wrażliwość oraz chcesz ją wspierać i ochraniać w dzieciach;
 • przeczuwasz, że włączenie kultury w kontakt dziecka z Naturą może być bardzo wzbogacający i przyczynia się istotnie do budowania z Nią więzi; 
 • blisko Ci do alternatywnej edukacji;
 • zależy Ci na wpisywaniu tego, czym się zajmujesz, w szerszy kontekst, którego dostarczają kultura, nauka i filozofia;
 • zależy Ci na pogłębianiu swojej refleksji nad tym, czym się zajmujesz;

Kto będzie Wam towarzyszył

Maja Głowacka – ukończyłam studia biologiczne i obroniłam doktorat badając ekologię zagrożonych drzew. Później przez kilka lat realizowałam projekty czynnej ochrony przyrody. Jednocześnie – od ponad 20 lat towarzyszę dzieciom i dorosłym (rodzicom, edukatorom, studentom i nauczycielom) w byciu w lesie. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej. Więcej o mnie dowiecie się stąd: http://kraglesnychrodzin.org.pl/o-nas/

Bogdan Ogrodnik – ukończyłem fizykę, pracowałem naukowo jako biofizyk a potem jako filozof przyrody. Doktorat poświęciłem badaniom nad naturą czasu. Od 30 lat towarzyszę ludziom w poznawaniu świata i lepszym rozumieniu siebie, prowadząc zajęcia, warsztaty i inne spotkania na różnych uczelniach, w szkołach i wśród przyrody, pracując z dorosłymi (w tym rodzicami) i dziećmi. Obecnie współprowadzę Pracownię Edukacji Żywej. Więcej o mnie dowiecie się stąd: http://kraglesnychrodzin.org.pl/o-nas/

Do współpracy zaprosiliśmy Małgorzatę Rychert-Kitę, terapeutkę Gestalt i humanistkę. Korzystamy z pomocy Małgosi przy superwizowaniu naszej pracy. Więcej o Małgosi dowiecie się STĄD

Tutaj możesz przeczytać więcej o naszych najważniejszych inspiracjach

Jak się zgłosić

Jeżeli zechcesz udać się z nami w Podróż – napisz na adres: zaczarowanylas.pez@gmail.com. Wyślemy Ci e-maila, w którym zapytamy o kilka ważnych dla nas spraw, związanych z Twoją postawą wobec przyrody i ludzi, motywacją i doświadczeniem. Na tej podstawie w ciągu 10 dni odezwiemy się do Ciebie z informacją, czy zakwalifikowałaś/zakwalifikowałeś się do udziału w Pierwszej Podróży oraz prześlemy Ci regulamin. Jest on także dostępny TUTAJ.

Na zgłoszenia czekamy do 2 września. Liczba miejsc jest ograniczona. 

PIERWSZA PODRÓŻ DO ZACZAROWANEGO LASU

Co będzie się działo

Podczas Pierwszej Podróży będziecie doświadczać, zdobywać wiedzę, ćwiczyć umiejętności i – mamy nadzieję – odnajdywać szersze konteksty zaplanowanych działań. A to wszystko w trakcie 2 wiosennych wyjazdów weekendowych do Sopotni Wielkiej położonej w Beskidzie Żywieckim i podczas 4 spotkań on-line. W sumie program obejmuje 42 godziny kursu.

Program 

“W poszukiwaniu łąki dziewięciu sił, pereł bukowych i Królowej Gór” – wyjazd weekendowy (od piątkowej kolacji do niedzielnego popołudnia): integracja grupy, udział w przykładowym leśnym spotkaniu, omówienie faz spotkania wg modelu zdarzenia edukacyjnego, tworzenie opowieści przyrodniczych, ognisko, aktywności rodzinne i ich warianty, podsumowanie wyjazdu. W sumie – 16 godzin kursu.

“Natura a optymalny rozwój dziecka” – dwuczęściowe spotkanie online (webinar 2 godz. i 3 godz. spotkanie na Meet). Porozmawiamy o najważniejszych pojęciach organicznego i procesualnego obrazu świata, teorii przywiązania i neurobiologii rozwoju dziecka oraz o tym, dlaczego ta wiedza jest tak ważna dla Przewodnika. Pomiędzy spotkaniami online zaproponujemy Wam wykonanie samodzielnego ćwiczenia. W sumie – 5 godzin kursu.  

“Przewodnik – lider czy towarzysz?” – dwuczęściowe spotkanie online (webinar 2 godz. i 3 godz. spotkanie na Meet). Porozmawiamy o tym, jak pogodzić liderowanie z byciem empatycznym towarzyszem. Jak połączyć wolność, demokrację i przywództwo podczas prowadzenia grupy. Pomiędzy spotkaniami on-line zaproponujemy Wam wykonanie samodzielnego ćwiczenia. W sumie – 5 godzin kursu.  

“Zaczarowany Las” – wyjazd weekendowy (od piątkowej kolacji do niedzielnego popołudnia): mapowanie terenu, ćwiczenie wyobraźni, odnajdywanie ukrytych wymiarów lasu, mikroświaty, przygotowywanie scenariuszy leśnych wypraw, ćwiczenia w prowadzeniu leśnej wyprawy. W sumie – 16 godzin kursu.

Dlaczego warto wyruszyć w Pierwszą Podróż

Po ukończeniu Pierwszej Podróży:

1. Będziesz znał/znała: 

 • model zdarzenia edukacyjnego (autorski, opracowany przez Bogdana Ogrodnika model, oparty o założenia filozofii organizmu oraz psychologii integralnej);
 • sposoby budowania opowieści przyrodniczych, 
 • podstawowe informacje z dziedzin: neurofizjologii, psychologii rozwojowej i filozofii przyrody, wskazujące na korzyści, jakie odnoszą dzieci, które zbudowały (z pomocą dorosłych) zdrowe więzi z Naturą;
 • dobre praktyki Pracowni Edukacji Żywej dotyczące prowadzenia spotkań przyrodniczych.  
2. Będziesz potrafił/potrafiła:

 • zbudować scenariusz kilkugodzinnej leśnej wyprawy;
 • korzystać z aktywności wspierających integralny rozwój dziecka;
 • stworzyć opowieść przyrodniczą;
 • włączyć dobre praktyki do prowadzonych przez siebie spotkań leśnych.

3. Będziesz rozumiał/rozumiała:

 • potrzebę nadawania sensu różnym aspektom bycia dzieci i rodzin w przyrodzie; 
 • znaczenie kontaktu z Naturą w rozwoju dziecka;
 • znaczenie obecności kultury w procesie budowania więzi dziecka z Naturą; 
 • rolę Przewodnika/Przewodniczki w leśnych spotkaniach;
 • potrzebę budowania w sobie nowoczesnego obrazu świata, scalającego różne obszary naszego doświadczenia, wiedzę i wartości;
 • znaczenie wyobraźni w twórczym procesie, jakim jest organizacja i prowadzenie wypraw leśnych.

Po udziale we wszystkich spotkaniach Pierwszej Podróży, otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu, zawierające opis programu.  

DRUGA PODRÓŻ DO ZACZAROWANEGO LASU

Aby wyruszyć z nami w Drugą Podróż, niezbędne jest ukończenie Pierwszej Podróży i zrealizowanie przynajmniej jednej kilkugodzinnej wyprawy dla rodzin. Niewykluczone, że przed zakwalifikowaniem do udziału w Drugiej Podróży, będziemy mieć do Was dodatkowe pytania. 

 

Celem Drugiej Podróży jest nie tylko przygotowanie uczestniczek  i uczestników do prowadzenia wielodniowych zajęć z rodzinami czy też Kręgu Leśnych Rodzin™. Druga Podróż pozwala na dalszy rozwój warsztatu pracy z dorosłymi, dziećmi, rodzinami i dowolną grupą. Pogłębimy także rozumienie  powstawania więzi dziecka z Naturą, co wspiera jego optymalny rozwój i dojrzewanie. 

 

Co będzie się działo

Spotkamy się na 2 zjazdach weekendowych w Sopotni Wielkiej, 4 spotkaniach on-line i – dla zainteresowanych – na 6-dniowych praktykach wakacyjnych (podczas turnusów Kręgów Leśnych Rodzin™). Druga podróż stworzy możliwość doboru w pary Przewodniczek i Przewodników, którzy chcieliby docelowo prowadzić Kręgi Leśnych Rodzin™. W sumie program obejmuje 42 godziny kursu.

Program

Zjazd weekendowy (od piątkowej kolacji do niedzielnego popołudnia): “Cykl opowieści o Brzegince i jej tajemnicy”: udział w przykładowym turnusie Kręgu Leśnych Rodzin™ i jego analiza, tworzenie i ćwiczenie różnych wariantów aktywności nawiązujących do opowieści przewodniej, podsumowanie wyjazdu. W sumie – 16 godzin kursu.

Webinarium: “Krąg bezpieczeństwa – podstawowa dynamika rozwoju małych dzieci” – dwuczęściowe spotkanie online (webinar 2 godz. i 3 godz. spotkanie dyskusyjne na Meet). Porozmawiamy o procesie eksploracji i poznawania świata przez dzieci oraz o tym, co decyduje o zachowaniu przez nie wrażliwości i ciekawości (w świetle teorii przywiązania). Omówimy także fazy procesu grupowego jaki powstaje, gdy ludzie przebywają razem oraz jak wspierać tworzenie „wioski więzi”. Trochę czasu poświęcimy także neurobiologii interpersonalnej – koncepcji umysłu jako tworu relacyjnego stworzonej przez Daniela J. Siegela – autora popularnych poradników dla rodziców. 

Webinarium: Wybrane  koncepcje antropologii kulturowej i filozoficznej (pomocne w przygotowywaniu programu wielodniowych spotkań rodzinnych) – dwuczęściowe spotkanie online (webinar 2 godz. i 3 godz. spotkanie dyskusyjne na Meet). Porozmawiamy o dużym znaczeniu jakie ma dla pracy z dziećmi integralne podejście do zjawiska świadomości, w szczególności  koncepcja Jeana Gebsera pięciu poziomów świadomości (archaicznego, magicznego, mitycznego, racjonalnego i integralnego) oraz jej współczesne rozwinięcia (Ken Wilber i inni).  Omówimy etapy „podróży bohatera” (opierając się na koncepcji Josepha Campbella) na przykładzie opowieści o Brzegince (stworzonej dla wakacyjnych Kręgów Leśnych Rodzin). Pokażemy zastosowania tego podejścia w pracy z dziećmi.  

Zjazd weekendowy: “Podróż w poszukiwaniu Księżycowego Kamienia” – wyjazd weekendowy (od piątkowej kolacji do niedzielnego popołudnia) wypełni: budowanie programu pobytu rodzin zgodnie z ujęciem procesowym i modelem “podróży bohatera” Josepha Campbella, tworzenie opowieści inspirowanych przekazami kulturowymi nawiązującymi do relacji człowiek – natura. Planowanie trasy, gra terenowa, zadania przyrodnicze. Spotkanie z Małgorzatą Rychert-Kitą, terapeutką, pełniącą rolę superwizorki  w Pracowni Edukacji Żywej. Podsumowanie wyjazdu i kursu. W sumie – 16 godzin kursu.

Dodatkowo, dla chętnych osób:

6-dniowy staż w trakcie wakacyjnego turnusu Kręgu Leśnych Rodzin™ – obserwacja uczestnicząca realizacji programu KLR, codzienne omówienie przebiegu dnia (ok. 1.5 godziny dziennie, w sumie – 8 godzin “retrospekcji”), pomoc techniczna w prowadzeniu turnusu. Zastrzegamy sobie prawo decydowania o przyjęciu na staż. 

Dlaczego warto wyruszyć w Drugą Podróż

Po ukończeniu Drugiej Podróży:

1. Będziesz znała/znał: 

 • strukturę programu weekendowego i 6-dniowego turnusu rodzin z małymi dziećmi; 
 • wpływ cyklicznych opowieści na sposób przeżywania przez dzieci leśnych wypraw; 
 • wybrane fragmenty koncepcji Jeana Gebsera i Josepha  Campbella wykorzystywane w budowaniu programu Kręgu Leśnych Rodzin™;
 • podstawowe dynamizmy rozwoju dziecka wg teorii przywiązania Bowlby’ego i teorii pochodnych;
 • fazy „podróży bohatera” i jej warianty;
 • fazy procesu grupowego, jaki przechodzi każda grupa osób przebywających wiele godzin razem, typowe zakłócenia w jego przebiegu oraz czynniki sprzyjające optymalnemu przebiegowi. 
 • Kluczowe założenia neurobiologii interpersonalnej

2. Będziesz potrafiła/potrafił:

 • tworzyć opowieści oparte na koncepcji „podróży bohatera” Josepha Campbella;
 • tworzyć scenariusze aktywności odpowiadające fabule opowieści; 
 • rozpoznać fazy mikrocyklu rozwojowego dziecka i modelować jego przebieg 
 • rozpoznać fazy procesu grupowego.

3. Będziesz rozumiała/rozumiał:

 • znaczenie spójności swoich przekonań (na temat natury świata, człowieka, świadomości i jej struktury) w prowadzeniu spotkań z rodzinami;
 • znaczenie rozwojowe powiązania kultury z przeżywaniem przez dziecko kontaktu z przyrodą oraz z wiedzą przyrodniczą;
 • rolę rytuałów, opowieści, wiedzy naukowej, refleksji filozoficznej oraz ekspresji artystycznej w dojrzewaniu dziecka; 
 • znaczenie kontaktu dziecka (i rodzica) z archetypami oraz sposobu, w jaki kontakt ten ma miejsce;
 • znaczenie osobistego rozwoju i superwizji w pracy z dziećmi i rodzinami.

Po udziale we wszystkich spotkaniach Drugiej Podróży otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu, zawierające opis programu.

Tym samym – będziesz przygotowany/przygotowana do organizowania i prowadzenia kilkudniowych spotkań rodzinnych w lesie. Jeśli zechcesz wraz z nami prowadzić Kręgi Leśnych Rodzin™ (autorski program Pracowni Edukacji Żywej), niezbędne będzie ukończenie stażu i uzyskanie naszej rekomendacji. 

Jak uzyskać rekomendację do prowadzenia Kręgów Leśnych Rodzin™

Należy ukończyć Drugą Podróż do Zaczarowanego Lasu (wraz ze stażem) a także cechować się postawą zgodną z przesłaniem Pracowni Edukacji Żywej: https://pez.org.pl/zasady-etyki-srodowiskowej/

Rekomendacja do prowadzenia KLR™ wydana jest na piśmie. Zastrzegamy sobie prawo do podjęcia decyzji o udzieleniu rekomendacji.

Uwaga: turnusy Kręgu Leśnych Rodzin™ można prowadzić jedynie w parze z osobą, która również uzyskała naszą rekomendację. Nie jest możliwe prowadzenie KLR™ w pojedynkę. 

Jeśli jednak będziesz chciała/chciał prowadzić kilkudniowe spotkania z rodzinami według swojego pomysłu, to będziemy bardzo zadowoleni, gdy znajdziesz w  Pierwszej i Drugiej Podróży do Zaczarowanego Lasu wiele inspiracji dla siebie. 

  

Ważne jest dla nas, żeby było jasne, czego nie otrzymacie w czasie Pierwszej i Drugiej Podróży do Zaczarowanego Lasu

 • Nie będziemy Was systematycznie wprowadzać w różne zagadnienia przyrodnicze (np. rozpoznawanie roślin, zwierząt i pozostawionych przez nie śladów, zagadnień geologicznych, geomorfologicznych czy meteorologicznych), lecz w trakcie kursu wiedza przyrodnicza będzie stale krążyć pomiędzy nami. Będziemy rekomendować kursy, które są poświęcone tym zagadnieniom. 
 • Nie będziemy Was uczyć sztuki survivalu, lecz każda czynność w lesie będzie wymagała od nas podstawowej wiedzy i umiejętności radzenia sobie w terenie. Będziemy rekomendować kursy rozwijające te umiejętności.
 • Nie będziemy uczyć się systematycznie o właściwościach leczniczych roślin czy o znaczeniu kulturowym poszczególnych gatunków roślin i zwierząt, ale zagadnienia te będą stale obecne na naszych spotkaniach. Będziemy rekomendować kursy rozwijające te umiejętności.

 

TRZECIA PODRÓŻ DO ZACZAROWANEGO LASU

Trzecia Podróż ma charakter doskonalący i wspierający Przewodniczki i Przewodników w ich samodzielnej pracy. Zależy nam na budowaniu społeczności bogatej w kompetencje i osobiste zasoby każdego Uczestnika i każdej Uczestniczki. W warsztatach tych mogą również brać udział osoby, które nie ukończyły kursu dla Leśnych Przewodniczek i Przewodników.  

Trzecia Podróż składa się z odrębnych warsztatów, których tematyka wynika ze zgłaszanych przez Was potrzeb. Obecnie zapraszamy Was na warsztat „Żywe Opowieści – warsztat tworzenia i opowiadania przyrodniczych historii”: https://fb.me/e/2F9wkBnGx.  Będziemy również zapraszać specjalistów i specjalistki od poszczególnych zagadnień oraz zapewnimy możliwość korzystania z superwizji prowadzonej przez Małgosię Rychert-Kitę. 

TERMINY, ZGŁOSZENIA, KOSZTY oraz MIEJSCE

 

Terminy wyjazdów weekendowych: 

23-25 września (godz. 18.00 w piątek – godz. 15.00 w niedzielę)

21-23 października (godz. 18.00 w piątek – godz. 15.00 w niedzielę)

Terminy spotkań on-line:

4 października godz. 18.00-20.00

6 października godz. 17.00-20.00

11 października godz. 18.00-20.00

13 października 17.00-20.00

Koszt najbliższej edycji PIERWSZEJ PODRÓŻY

Koszt udziału w programie Pierwszej Podróży wynosi 1900 zł (+ koszty pobytu w Agroturystyce, patrz niżej).

Za tę kwotę otrzymacie:

 • 42 godziny kursu prowadzonego przez Maję Głowacką i Bogdana Ogrodnika,
 • przygotowane przez nas materiały szkoleniowe, związane z tematami kursu,
 • dostęp do sprzętu i materiałów niezbędnych do zrealizowania kursu,
 • dostęp do nagrań ścieżki dźwiękowej webinariów,
 • dostęp do prywatnej grupy na FB dla uczestników konkretnej edycji Podróży

 • zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Osoby, które rozpoczną prowadzenie leśnych spotkań z rodzinami – będą mogły skorzystać ze specjalnie utworzonej przez nas strony Leśni Przewodnicy (www.lesniprzewodnicy.pl). Na stronie tej zawarte są informacje o Przewodniczce/Przewodniku wraz z opisem organizowanych przez Nią/Niego wydarzeń. Strona ta służy dodatkowemu wsparciu działań Leśnych Przewodniczek i Przewodników.

Zależy nam, aby kwestie finansowe nie były barierą dla osób, które są w trudnej sytuacji finansowej a bardzo chciałyby wyruszyć w Pierwszą Podróż, ponieważ te spotkania mają dla nich duże znaczenie. Zarazem – być może znajdą się osoby, które poczują, że reprezentowana przez nas sprawa jest ważna i chcą ją wesprzeć wyższą kwotą. Dlatego proponujemy dodatkowe widełki opłat:

 • opłata minimalna: 1400 zł (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno) – dla osób w trudnym położeniu finansowym (prosimy o uzasadnienie). Zastrzegamy sobie prawo decydowania o tym, czy przyjmujemy opłatę minimalną, w zależności od uzasadnienia i liczby osób, które zgłaszają taką potrzebę. 
 • opłata wspierająca: od 1900 zł (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno) – ta kwota wspiera rozwój Kręgu Leśnych Przewodniczek i Przewodników.

Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu na kurs, w ciągu 7 dni prosimy o wpłatę na konto fundacji I raty w wysokości 900 zł (można też od razu wpłacić całą kwotę 1900 zł). Pozostałą kwotę prosimy wpłacić do 10 września. 

Dane do przelewu: BNP Paribas Bank Polska S.A. o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: Pierwsza Podróż.

Pobyt w Agroturystyce każdy Uczestnik i Uczestniczka opłaca indywidualnie na miejscu, u gospodyni p. Ewy Gawlas. Dla jednego zjazdu jest to koszt 266 zł, obejmujący 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje i serwis kawowy. W sumie za 2 zjazdy kwota ta wynosi obecnie 532 zł.

Agroturystyka zastrzega sobie możliwość zwiększenia kwoty za pobyt proporcjonalnie do wysokości inflacji.

UWAGA: Wyżywienie w czasie wyjazdów będzie wegetariańskie. Nasza gospodyni, p. Ewa Gawlas, świetnie gotuje, mamy nadzieję, że będziecie tego samego zdania.

Gdzie będziemy mieszkać w czasie zjazdów weekendowych

Będziemy gościć w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” w Sopotni Wielkiej. Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. To właśnie tutaj przez ostatnie trzy lata organizujemy Kręgi Leśnych Rodzin. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne a w 2019 roku – miejsce drugie. Gospodyni przygotowuje wspaniałe wegetariańskie potrawy! Jest możliwość zamówienia zestawów wegańskich i dietetycznych. Pokoje są dwu i trzyosobowe.

Wszystkie dane wrażliwe uzyskane od Was ulegają przetworzeniu zgodnie z prowadzoną przez Pracownię Edukacji Żywej Polityką Prywatności (dostępną na stronie Pracowni www.pez.org.pl).

Terminy  DRUGIEJ PODRÓŻY

Terminy spotkań ustalimy, gdy zbierze się grupa minimum 10 osób zainteresowanych wyruszeniem w Drugą Podróż.

Daty staży wakacyjnych ustalimy z każdą parą Przewodników/Przewodniczek osobno.

Koszt  DRUGIEJ PODRÓŻY

Koszt udziału w programie Drugiej Podróży wynosi:

 • ze stażem – 3200 zł (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno)
 • bez stażu – 2700 zł (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno)

Za tę kwotę otrzymacie:

 • 39 godzin kursu, prowadzonego przez Maję Głowacką i Bogdana Ogrodnika
 • 3 godziny kursu prowadzonego przez Małgorzatę Rychert-Kitę
 • znajomość podstaw organizacji 6-dniowych turnusów KLR
 • przygotowane przez nas materiały szkoleniowe, związane z tematami kursu 
 • dostęp do sprzętu i materiałów niezbędnych do zrealizowania kursu
 • dostęp do nagrań ścieżki dźwiękowej webinariów
 • dostęp do prywatnej grupy na FB dla uczestników danej edycji Podróży
 • zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Dodatkowo, jeżeli weźmiecie udział w stażu, otrzymacie:

 • możliwość obserwacji uczestniczącej w trakcie 6-dniowego turnusu KLR
 • pogłębioną znajomość podstaw organizacji 6-dniowych turnusów KLR
 • 8 godzin omówienia przebiegu dnia w czasie stażu

Podobnie jak w przypadku Pierwszej Podróży, proponujemy dodatkowe widełki opłat:

 • opłata minimalna: 2700 zł wraz ze stażem (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno) i 2200 zł bez stażu (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno) – dla osób w trudnym położeniu finansowym (prosimy o uzasadnienie). Zastrzegamy sobie prawo decydowania o tym, czy przyjmujemy opłatę minimalną, w zależności od uzasadnienia i liczby osób, które zgłaszają taką potrzebę. 
 • opłata wspierająca: od 3200 zł (+ koszty pobytu w Agroturystyce, płatne osobno) – ta kwota wspiera rozwój Kręgu Leśnych Przewodników i Przewodniczek.

Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu na kurs Drugiej Podróży (bez stażu), w ciągu 7 dni prosimy o wpłatę na konto fundacji I raty w wysokości 1000 zł (tytuł przelewu: Druga Podróż). Można dokonać od razu pełnej wpłaty. Pozostałą kwotę za Drugą Podróż bez stażu (1700 zł) prosimy wpłacić najpóźniej na trzy tygodnie przed rozpoczęciem kursu.

Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu na staż, w ciągu 7 dni prosimy o wpłatę na konto fundacji kwoty 500 zł.

Pobyt w Agroturystyce każdy Uczestnik i Uczestniczka opłaca indywidualnie na miejscu. 

Dla jednego zjazdu obejmuje 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje i serwis kawowy. 

Koszt pobytu w Agroturystyce podczas pobytu 6-dniowego (staż) obejmuje 5 kolacji, 5 śniadań, 5 obiadów, 5 noclegów, serwis kawowy i ognisko.

UWAGA: Ponieważ na dzień dzisiejszy nie wiemy, w jakim terminie odbędzie się Druga Podróż – zarówno my jak i Agroturystyka zastrzegamy sobie prawo do zmiany kwoty proporcjonalnie do wielkości inflacji. 

Kalendarz naszych wydarzeń

Gdzie będziemy mieszkać w czasie zjazdów weekendowych

Będziemy gościć w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” w Sopotni Wielkiej. Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. To właśnie tutaj przez ostatnie trzy lata organizujemy Kręgi Leśnych Rodzin. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne a w 2019 roku – miejsce drugie. Gospodyni przygotowuje wspaniałe wegetariańskie potrawy!  Jest możliwość zamówienia zestawów wegańskich i dietetycznych. Pokoje są dwu i trzyosobowe.

Wszystkie dane wrażliwe uzyskane od Was ulegają przetworzeniu zgodnie z prowadzoną przez Pracownię Edukacji Żywej Polityką Prywatności (dostępną na stronie Pracowni www.pez.org.pl).