LATO LEŚNYCH RODZIN 2022

Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Letniego Kręgu.

Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.

Już od siedmiu lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z Naturą, jak się nim cieszą, jak uczą się przyrody. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem zarówno aranżowanego jak i swobodnego kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.

Program naszych spotkań budowany jest na przekonaniu, iż Naturą dla dziecka, w miarę upływających dni, miesięcy i lat jest najpierw Matka (dorosła opiekunka/opiekun), potem Plemię (przyjaźni dorośli) a następnie Przyroda jako rodzina rodzin żyjących istot.

Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…

DLA KOGO?

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3 do 9 lat (ukończonych). Młodsze lub starsze rodzeństwo oczywiście również zapraszamy, jednak program dedykowany jest głównie dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie ośmiu rodzin w jednym turnusie.

KIEDY?

28 czerwca – 03 lipca

12lipca – 17 lipca

26 lipca – 31 lipca

16 sierpnia – 21 sierpnia

Wszystkie letnie turnusy zaczynają się we wtorek kolacją (godzina 19.00) i kończą w niedzielę po obiedzie (godz. 13.00).

GDZIE?

Spotkamy się Sopotni Wielkiej (Beskid Żywiecki) w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” prowadzonym przez Państwa Gawlas (http://www.gawlas.info.pl/). Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne a w 2019 roku – miejsce drugie.

CEL – DLACZEGO TO ROBIMY

Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami zwierząt zapuszczających się aż do miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie, biorąc pod uwagę różne psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.

Zależy nam równie mocno na tym, aby sześć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie, aranżujemy pobyt w taki sposób, aby stworzyć po temu jak najwięcej okazji. Oczywiście, pomaga w tym brak wszelkiego rodzaju “elektronicznych gadżetów”.

Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury. Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. Więcej o tym zjawisku przeczytasz TUTAJ.

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. 

Pewnego lata podążaliśmy śladem Tajemnicy Brzeginki. Oto fragment opowieści, która nam wówczas towarzyszyła:

„Wodnik siedział zasłuchany i uśmiechnięty. Tak przyjemnie słuchało mu się słów rusałki. Opowiadała z takim entuzjazmem, że nie miał żadnej wątpliwości.

– Słyszę, że pokochałaś te miejsca. Brzegi wód. Nikt lepiej od ciebie nie zaopiekuje się nimi i żyjącymi tak stworzeniami. Oddaję ci to miejsce w opiekę i jestem spokojny, że dobrze się nim zajmiesz. Nadaję ci imię Brzeginka.

Rusałce łzy zalśniły w oczach. Już nie jest bezimienna. I imię, jakie piękne. Jak zgodne z jej powołaniem. 

– Brzeginka – szepnęła wzruszona – Mam na imię Brzeginka…

Poczuła, że chce uściskać Wodnika, który tak dobrze odgadł jej prawdziwe imię. To nic, że jest władcą – był dla niej taki dobry i rozumiejący. Uścisnęła go mocno i była w stanie powiedzieć tylko:

– Dziękuję!

Tak właśnie, dawno temu, pewna rusałka otrzymała we władanie brzegi rzek, strumieni, jezior i oczek wodnych.”

W Opowieści z Dawnych Czasów nie znajdziecie przedmiotowego traktowania ludzi i zwierząt, za to obecna jest bliskość matki, ojca i całego plemienia, są spersonifikowane siły natury, jest podróż bohaterki i bohatera, jest przemiana i dojrzewanie. Są przygody dzieci i dorosłych. Za tą opowieścią podążamy, starając się, aby w naszej przygodzie było podobnie. Jednak my przeżywamy nasze własne przygody i z nich stopniowo wyłania się opowieść każdego Uczestnika i każdej Uczestniczki, niezależnie od wieku.

Idziemy, rozmawiamy, jesteśmy blisko, ale jednocześnie uważnie obserwujemy świat przyrody i poznajemy go.

Jest też czas na wspinaczki po zboczu, brodzenie w kałużach, zabawy w rzece, budowanie szałasu czy wędrówki po leśnym parku linowym.

Za czym będziemy podążać tej wiosny, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że ujawni się to osobom, które kochają odkrywać to, co ukryte, niedostępne czy niewidoczne i nie dają się łatwo zniechęcić!

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.

Wtorek

19.00 – wspólna kolacja

20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i wychodzimy do lasu… Przydadzą się czołówki…

Środa – Sobota

8.30 – 9.30 – śniadanie

9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu

13.00 – 15.00 – obiad i odpoczynek

15.00 – 17.30 – aktywności leśne i stacjonarne (wspinaczka po zboczu, brodzenie w rzece, wędrówki po linach itp.)

18.00 – kolacja

Niedziela

8.30 – 9.30 – śniadanie

9.30 – 13.00 – Opowieść z Dawnych Czasów i wyprawa do lasu

13.00 – obiad i pożegnanie

Oczywiście program ulegnie zmianie wtedy, kiedy mamy ognisko, kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu lub mamy w planie inną atrakcję (np. dłuższą, choć dostosowaną do możliwości 3letnich nóżek, wyprawę).

Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja aktywności terenowych i stacjonarnych.

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?

Z Maja Głowacką i Bogdanem Ogrodnikiem – założycielami Pracowni Edukacji Żywej. Więcej o nas dowiecie się stąd: http://kraglesnychrodzin.org.pl/o-nas/

ILE TO KOSZTUJE?

Wiek Koszt
Kwota całkowita Kwota Agro Kwota PEŻ
Dorosły 815 665 150
3 lata 850 250 600
4-7 lat 1040 440 600
8-9 lat 1120 520 600
Rodzeństwo poniżej 3 lat i powyżej 9 lat
Poniżej 2 lat 100 0 100
2 lata 350 250 100
Powyżej 9 lat  1225 625 600

Uwagi do tabeli:

  1. Kolumna „Kwota Agro” – koszt noclegu i wyżywienia (5 śniadań, 5 kolacji, 5 obiadów, serwis kawowy, ognisko)
  2. Kolumna „Kwota PEŻ” – koszt programu (wraz z materiałami) i organizacji wyjazdu

Zarezerwowanie miejsca gwarantuje wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 400 zł/rodzinę do 14 dni od momentu potwierdzenia przez nas rezerwacji. 

Pozostałą kwotę należną PEŻ prosimy wpłacić najpóźniej dwa miesiące przed terminem turnusu.

W przypadku rezygnacji po wpłaceniu pełnej kwoty, zostanie ona zwrócona, jeżeli na wolne miejsce zgłosi się inna rodzina (nie dotyczy to zadatku, który jest bezzwrotny). Jeżeli nie znajdzie się inna rodzina – PEŻ zwraca 70%  wpłaconej kwoty  (nie dotyczy to zadatku). 

W przypadku zgłoszenia się w terminie krótszym niż miesiąc do rozpoczęcia turnusu, prosimy o wpłatę pełnej kwoty (zawiera ona 400 zł bezzwrotnego  zadatku) do 7 dni po otrzymaniu potwierdzenia. 

Opłaty związane z Agroturystyką prosimy uiszczać na miejscu, u gospodyni p. Ewy Gawlas. 

Dane do przelewu: BNP Paribas Bank Polska S.A. o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: warsztaty + data wybranego turnusu.

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich.

Jeśli jesteście zainteresowani wyjazdem – napiszcie do nas maila na adres: kraglesnychrodzin@gmail.com, podając liczbę dorosłych oraz dzieci (wraz z wiekiem), które chcą przyjechać. Potwierdzimy, czy jest miejsce oraz zapytamy Was o kilka spraw, co umożliwi nam lepsze dostosowanie się gospodarzy Agroturystyki i nas do potrzeb Waszej rodziny. Prosimy o odesłanie Waszych odpowiedzi do nas w terminie 7 dni. Prześlemy też Regulamin (do wglądu TUTAJ), o podpisanie którego poprosimy Was na miejscu w Sopotni (nie trzeba przesyłać go wcześniej). Przed samym wyjazdem otrzymacie od nas maila, który ułatwi Wam przygotowanie się do pobytu. Wyślemy też procedury obowiązujące podczas pobytu, zgodne z aktualnymi przepisami dotyczącymi COVID-19. 

Jeśli nie jesteście pewni, czy te obozy są dla Was – pooglądajcie zdjęcia w Galerii i poczytajcie o naszych poprzednich wyjazdach we wpisach w wydarzeniu na FB a także w opisach naszych gości:

Pracownia Edukacji Żywej. Rozmowa z Mają Głowacką i Bogdanem Ogrodnikiem (008)

Deficyt natury

https://naszawataha.com/2018/08/21/dzieci-w-lesie/

https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/wyprawy-przyrodnicze-z-dziecmi?fbclid=IwAR3Af2oBF4PEZ7cYTidkMQIhmkHsCRrRnWF_MssLjE8mlClinH9U3B3EDtQ

Wszystkie dane wrażliwe uzyskane od Państwa ulegają przetworzeniu zgodnie z prowadzoną przez Pracownię Edukacji Żywej Polityką Prywatności.

Budujmy wspólnie Kręgi Leśnych Rodzin