Przejdź do treści
Home » Czym są Kręgi Leśnych Rodzin™?

Czym są Kręgi Leśnych Rodzin™?

Dużo tu piszemy o Kręgach Leśnych Rodzin, ale nie wszyscy wiedzą, czym one są; pora je przedstawić. Są to kilkudniowe wyjazdy w przyrodę dla rodzin z małymi dziećmi (od 3 do 9 lat), organizowane od 8 lat przez Pracownię Edukacji Żywej, w duchu Rodzicielstwa Bliskości. Ich celem jest nie tylko budowa lub wzmacnianie więzi dzieci i dorosłych z Naturą, ale i wzmocnienie więzi między dziećmi i rodzicami. Odbywają się o każdej porze roku (Lato i Zima Leśnych Rodzin trwają 6 dni, zaś Wiosna i Jesień – są weekendowe). 

Wychodzimy z rodzinami do lasu i na łąki, brodzimy w górskich potokach – i dzieje się przygoda. Tylko częściowo aranżujemy te wyprawy, bo i tak to, co się wydarzy – jest niewiadomą. Idziemy, rozmawiamy, jesteśmy blisko, ale jednocześnie uważnie obserwujemy świat przyrody i poznajemy go. Wędrujemy, inspirując się Opowieścią z Dawnych Czasów, pełną przygód dzieci i dorosłych rozgrywających się pośród beskidzkiej przyrody, gdzieś tu, niedaleko. My też przeżywamy nasze własne przygody, i chociaż są inne niż te, o których mówi Opowieść, to w miarę upływających dni stopniowo wyłania się opowieść o wędrówce każdego Uczestnika i każdej Uczestniczki, niezależnie od wieku. 

Bardzo ważną rolę w naszych wyprawach odgrywa Opowieść z Dawnych Czasów, stwarzana przez nas specjalnie na każdy sezon. Nie znajdziecie w niej przedmiotowego traktowania ludzi i zwierząt, zaś obecna jest bliskość matki, ojca i całego plemienia, spersonifikowane siły natury, jest podróż bohaterki i bohatera, jest przemiana i dojrzewanie. Za tą opowieścią podążamy, starając się, aby w naszej przygodzie było podobnie. Aby znalazło się w niej osobiste, silne przeżywanie przez dzieci a często i przez rodziców; przez całą rodzinę. W relacji z innymi, z całym przyrodniczym otoczeniem.

Dotąd ponad sto pięćdziesiąt rodzin wzięło wraz z nami udział w Kręgach Leśnych Rodzin. Pamiętamy każdą z nich. Zwłaszcza, że około trzy czwarte rodzin ma chęć, aby podążyć za następną opowieścią. I następną. Jest to możliwe, gdyż o każdej porze roku opowiadamy nową historię a żadna z nich nie powtarza się w kolejnych latach. 

Szczęście i wdzięczność. Bliskość. To czujemy i dużo, dużo więcej. 

Więcej o Kręgu Leśnych Rodzin™ możecie przeczytać tutaj: