LATO LEŚNYCH RODZIN

 

  

Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Kręgu.

Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz wspólnego spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.

Już od czterech lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z przyrodą, jak cieszą się nim, jak uczą się natury. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.

Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…

DLA KOGO?

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3 lat (ukończonych) do 10 lat. Młodsze lub starsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie ośmiu rodzin w jednym turnusie.

KIEDY?

18-23 czerwiec 
25-30 czerwiec 
09-14 lipiec
23-28 lipiec
13-18 sierpień
27 sierpień – 1 wrzesień

Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia kolacją (godzina 19.00) i kończą ostatniego dnia po obiedzie.

GDZIE?

Spotkamy się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” prowadzonym przez Państwa Gawlas http://www.gawlas.info.pl . Tu, gdzie przydomowy potok przynosi nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2017!

CEL – DLACZEGO TO ROBIMY

Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami pobytu zwierząt znalezionymi  tuż koło miejsca, gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie,  biorąc pod uwagę psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.

Zależy nam równie mocno na tym, aby pięć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie aranżujemy czas, jaki wspólnie spędzają, w przyrodzie i w agroturystyce. Bez silnej więzi między rodzicami i dziećmi, utrzymującej się również w okresie dorastania – zagrożona jest także wykształcona we wczesnym dzieciństwie więź dziecka z naturą.

Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury!

Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności.

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?

Prowadzącymi zajęcia są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik – założyciele Pracowni Edukacji Żywej. Więcej o nas dowiesz się TUTAJ

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy (czy może raczej odczytujemy, odkrywamy) specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. W zeszłym roku odkrywaliśmy tajemnice Białej Góry, u stóp której przepływa potok Sopotnianka. Oto fragment opowieści:

„Brzozy to wędrowne, pradawne istoty. Choć żyją zaledwie 100 lat, są naprawdę starym plemieniem. Żyjąc na świecie tak długo, zasłynęły jako drzewa otaczające opieką i troską inne istoty. Zwierzęta, rośliny, grzyby. Ludzi. Swoją dobrą energię roznoszą coraz dalej i dalej, w krainę śniegu i lodu. W krainę górskich szczytów. Brzozy sięgają tak wysoko, jak nie sięga żądne inne drzewo i tak daleko w stronę wiecznych śniegów, jak inne drzewo nie sięga.

Kilkadziesiąt lat temu, w swojej nieustannej wędrówce (jak to wędrowne plemię) dotarły do Sopotni…”

To, za czym będziemy podążali tego lata, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że ujawni się to osobom, które kochają odkrywać tajemnice i nie dają się łatwo zniechęcić!

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.

Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

Wtorek (pierwszy dzień)

19.00 – wspólna kolacja

20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i pierwsze wyjście do lasu…

Od środy do soboty

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – Opowieść i wyprawa do lasu

13.00 – 13.30 – obiad

14.30 – 17.30 – zajęcia popołudniowe  (leśne i stacjonarne)

18.00 – kolacja

21.00 – jeśli będą siły i chęci – rodziców wieczorne rozmowy (po zaśnięciu dzieci)

Niedziela (ostatni dzień)

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – ostatnia Opowieść i wyprawa do lasu

13.00 – 13.30 – obiad

14.00 – zakończenie zajęć i pożegnanie…

Oczywiście program ulegnie zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko, kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu lub mamy w planie inną atrakcję. Zwykle w środku turnusu (około piątku, o ile sprzyja pogoda) organizujemy dłuższą wyprawę i wtedy plan dnia ulega zmianie.

ILE TO KOSZTUJE?

W cenie znajduje się nocleg, wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja oraz kawa i herbata pomiędzy posiłkami), program (dorośli nie płacą za program) oraz ubezpieczenie NNW dla wszystkich uczestników. Koszt udziału w programie dzieci w wieku od 3 lat (skończonych) do 10-ciu jest taki sam. 

Dzieci, które przyjeżdżają do nas kolejny raz mają 10% zniżki. 

Wiek uczestnika

(lata ukończone)

Kwota zł

Dorosły

430

Dziecko 3 letnie

670

Dziecko od 4 – 7 lat

795

Dziecko od 8 – 10 lat

870

Kolejne dzieci  (lata ukończone)

 

Dzieci poniżej 2 lat

100

Dzieci dwuletnie

250

Dzieci trzyletnie

620

Dzieci od 4 do 7 lat

745

Dzieci od 8 – 9 lat

820

Dzieci od 10 lat

870

Zarezerwowanie miejsca gwarantuje wpłata zaliczki w wysokości 200 zł zrobiona do 7 dni od momentu potwierdzenia przez nas rezerwacji. Pozostałą kwotę prosimy wpłacić najpóźniej  7 dni przed terminem turnusu.

Zwrot zaliczki następuje w przypadku rezygnacji z wyjazdu 2 tygodnie przed terminem. W przypadku późniejszej rezygnacji – zwrot zaliczki nastąpi w sytuacji, gdy na miejsce rezygnującej rodziny znajdzie się inna.

Dane do przelewu:
Numer konta bankowego:
BGŻ o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: warsztaty + data wybranego turnusu

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich.

Jeśli jesteście zainteresowani obozem – prosimy o kontakt: kraglesnychrodzin@gmail.com lub tel. 789 363 273. Osoby, które zapisały się na wyjazd, poprosimy o wypełnienie ankiety umożliwiającej lepsze dostosowanie się gospodarzy agroturystyki i nas do potrzeb Waszej rodziny. Ankietę oraz inne informacje i sugestie dotyczące wyjazdu prześlemy w specjalnym e-mailu najpóźniej na tydzień przed datą turnusu. Wszystkie dane wrażliwe uzyskane od Państwa ulegają przetworzeniu zgodnie z prowadzoną przez Pracownię Edukacji Żywej Polityką Prywatności.

Budujmy wspólnie Kręgi Leśnych Rodzin