LATO LEŚNYCH RODZIN  2020

UWAGA! W związku z obowiązującymi w Polsce  regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania szerzeniu się wirusa COVID-19 w końcowej części wpisu znajdują się regulaminy pobytu rodzin na zajęciach Pracowni Edukacji Żywej. Prosimy osoby zainteresowane udziałem w zajęciach o uważne zaznajomienie się z nimi. 

Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Zimowego Kręgu.

Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz wspólnego spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.

Już od pięciu lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z przyrodą, jak cieszą się nim, jak uczą się natury. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem zarówno aranżowanego jak i swobodnego kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.

Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…

DLA KOGO?

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3  do 9 lat (ukończonych). Młodsze lub starsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest głównie dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie dziewięciu rodzin w jednym turnusie.

KIEDY?

9-14 czerwiec

23-28 czerwiec

7-12 lipiec

21-26 lipiec

04-09 sierpień

18-23 sierpień

25-30 sierpień

 

Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia kolacją (godzina 19.00) i kończą ostatniego dnia obiadem (godz.13.00).

GDZIE?

Spotkamy się Sopotni Wielkiej w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” prowadzonym przez Państwa Gawlas (http://www.gawlas.info.pl/). Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2017 a w 2019 roku – miejsce drugie.

CEL – DLACZEGO TO ROBIMY

Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami zwierząt zapuszczających się aż do miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie, biorąc pod uwagę różne psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.

Zależy nam równie mocno na tym, aby pięć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie, aranżujemy pobyt w taki sposób, aby stworzyć po temu jak najwięcej okazji. Oczywiście, pomaga w tym brak wszelkiego rodzaju “elektronicznych gadżetów” a my ze swej strony gwarantujemy brak TV. Bez silnej więzi między rodzicami i dziećmi, utrzymującej się również w okresie dorastania – zagrożona jest także wykształcona w dzieciństwie więź dziecka z naturą.

Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury. Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. Więcej o tym zjawisku przeczytasz TUTAJ  

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?

Prowadzącymi zajęcia są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik – założyciele Pracowni Edukacji Żywej. Więcej o nas dowiesz się TUTAJ

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy (czy może raczej odczytujemy, odkrywamy) specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu i czasu w przyrodzie. W zeszłym roku odkrywaliśmy tajemnice Białej Góry, u stóp której przepływa potok Sopotnianka. Oto fragment opowieści:

„Brzozy to wędrowne, pradawne istoty. Choć żyją zaledwie 100 lat, są naprawdę starym plemieniem. Żyjąc na świecie tak długo, zasłynęły jako drzewa otaczające opieką i troską inne istoty. Zwierzęta, rośliny, grzyby. Ludzi. Swoją dobrą energię roznoszą coraz dalej i dalej, w krainę śniegu i lodu. W krainę górskich szczytów. Brzozy sięgają tak wysoko, jak nie sięga żadne inne drzewo i tak daleko w stronę wiecznych śniegów, jak inne drzewo nie sięga.

Kilkadziesiąt lat temu, w swojej nieustannej wędrówce (jak to wędrowne plemię) dotarły w Sopotni do podnóża góry, na której przez wiele wieków nie rosły żadne drzewa. Trzy brzozowe siostry postanowiły zamieszkać na samym szczycie tej góry”. Dlaczego góra była bezleśna? Czy im się to udało? Kogo poprosiły o pomoc?

To, jaka opowieść będzie prowadziła nas tego lata, niech na razie pozostanie tajemnicą. Możecie być jednak pewni, że tajemnicę tę okryją ci,  którzy kochają badać tajemnice i nie dają się łatwo zniechęcić!

Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców.

Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

wtorek

19.00 – wspólna kolacja

ok. 20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się i pierwsze wyjście do lasu…

środa -sobota

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – opowieść i wyprawa do lasu

13.00 – 13.30 – obiad

14.30 – 17.30 – zajęcia popołudniowe  (leśne i stacjonarne)

18.00 – kolacja

Niedziela

8.30 – 9.00 – śniadanie

9.30 – 13.00 – ostatnia opowieść i wyprawa do lasu

13.00 – obiad i pożegnanie…

Oczywiście program ulegnie zmianie na przykład wtedy, kiedy mamy ognisko, kiedy idziemy na nocną wyprawę do lasu lub mamy w planie inną atrakcję.

ILE TO KOSZTUJE?

UWAGI DO TABELI KOSZTÓW:

 1. DRUGIE I KOLEJNE DZIECI W RODZINIE MAJĄ ZNIŻKĘ

 2. WSZYSTKIE DZIECI, KTÓRE PRZYJEŻDŻAJĄ DO NAS KOLEJNY RAZ MAJĄ 10% ZNIŻKI

 3. KOLUMNA AGRO PODAJE CENY POBYTU PODANE NAM PRZEZ AGROTURYSTYKĘ (NOCLEGU I TRZECH POSIŁKÓW)

  4. KOLUMNA PEŻ  PODAJE KOSZT: PROGRAMU (ŁĄCZNIE Z MATERIAŁAMI DO ZAJĘĆ), ORGANIZACJI WYJAZDU, UBEZPIECZENIA NNW KAŻDEGO UCZESTNIKA WYJAZDU ORAZ SERWISU KAWOWEGO I OGNISKA 

WIEK PIERWSZY RAZ KOLEJNY RAZ
KWOTA CAŁKOWITA AGRO PEŻ KWOTA CAŁKOWITA AGRO PEŻ
Dorosły 575 475 100 575 475 100
3 lata 750 200 550 695 200 495
4-7 lat 900 350 550 845 350 495
8-9 lat 975 425 550 920 425 495
KOLEJNE DZIECI KOLEJNE DZIECI
Poniżej 2 lat 100 0 100 90 0 90
2 lata 300 200 100 290 200 90
3 lata 720 200 520 668 200 468
4-7 lat 870 350 520 818 350 468
8-9 lat 945 425 520 893 425 468
Od 10 lat 995 475 520 943 475 468

Zarezerwowanie udziału w obozie gwarantuje wpłata na podane niżej konto Pracowni bezzwrotnej zaliczki w wysokości 200 zł za wyjazd zrobiona do 7 dni od momentu potwierdzenia przez nas rezerwacji. Pozostałą kwotę jaką pobiera Pracownia prosimy wpłacić na podane niżej konto najpóźniej  7 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu. Opłaty związane z Agroturystyką prosimy uiszczać po przybyciu na miejsce.

Dane do przelewu:

BGŻ o/Mikołów 35 2030 0045 1110 0000 0371 7970, odbiorca: Pracownia Edukacji Żywej ul. Kopernika 14, 40-064 Katowice, tytuł przelewu: warsztaty + data wybranego turnusu

UWAGA: Jest możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich i wegańskich.

Jeśli jesteście zainteresowani obozem – prosimy o kontakt: kraglesnychrodzin@gmail.com lub tel. 789 363 273.

Osoby, które zapisały się na wyjazd, poprosimy o wypełnienie ankiety umożliwiającej lepsze dostosowanie się gospodarzy agroturystyki i nas do potrzeb Waszej rodziny. Ankietę oraz inne informacje i sugestie dotyczące wyjazdu prześlemy w specjalnym e-mailu najpóźniej na tydzień przed datą turnusu. Wszystkie dane wrażliwe uzyskane od Państwa ulegają przetworzeniu zgodnie z prowadzoną przez Pracownię Edukacji Żywej Polityką Prywatności.

Budujmy wspólnie Kręgi Leśnych Rodzin!

————————————————————————————————

Regulamin zajęć Kręgu Leśnych Rodzin 

 1. Opiekę nad dzieckiem w trakcie zajęć sprawuje rodzic/rodzice, inny opiekun prawny lub osoba upoważniona do opieki przez ww. odpowiednim oświadczeniem.
 2. Zajęcia prowadzone w ramach Kręgu Leśnych Rodzin obejmują zajęcia terenowe, zajęcia stacjonarne oraz wycieczkę i 1-2 ogniska (zależnie od pogody). Ramowy plan, zawierający godziny zajęć oraz posiłków, rozdawany jest uczestnikom pierwszego dnia. Pozostały czas pobytu rodziny organizują sobie samodzielnie.  
 3. Zajęcia dedykowane są rodzinom i uczestniczą w nich zarówno dzieci jak i rodzice. Prowadzący proponują program, ale udział rodzin w nich jest dobrowolny. W razie podjęcia decyzji o nieuczestniczeniu w zajęciach, rodzic zgłasza to prowadzącym. 
 4. Udział dzieci w proponowanych przez Pracownię aktywnościach jest możliwy, o ile zgadza się na to rodzic. Na prośbę rodzica prowadzący zajęcia udziela dodatkowych wyjaśnień dotyczących proponowanych aktywności (np. stopnia trudności, ich bezpieczeństwa). 
 5. Ćwiczenia są prowadzone z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo ćwiczących uczestników. 
 6. Stan techniczny urządzeń i sprzętu sportowego jest sprawdzany przed każdymi zajęciami. 
 7. Prowadzący zajęcia zapoznaje osoby biorące w nich udział z zasadami bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz uczestniczenia w grach i zabawach.
 8. Przy organizacji zajęć, imprez i wycieczek w terenie uwzględnia się m.in. wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność dzieci, a także specyfikę zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki bezpieczeństwa, w jakich będą się one odbywać. Niedopuszczalne jest realizowanie wycieczek, zajęć w terenie podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi.
 9. Prowadzący zajęcia sprawdza stan liczbowy ich uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego. 
 10. Jeżeli specyfika zajęć tego wymaga, jej uczestników zaznajamia się z zasadami bezpiecznego przebywania nad wodą. 
 11. Zajęcia są odpowiednie dla dzieci, które:
  1. Dobrze radzą sobie z pokonywaniem nierówności terenu;
  2. Tolerują różne faktury, m.in. korę, piasek, błoto, wodę, kamienie;
  3. Dobrze radzą sobie w grupie innych osób (tolerują głosy, bliską odległość innych itp.);
  4. Potrafią dostosować się do bycia w grupie;
  5. Radzą sobie emocjonalnie, przebywając w nowym środowisku, przy wsparciu rodzica. 

Jeżeli dziecko nie spełnia któregoś warunku, konieczna jest telefoniczna rozmowa z osobą prowadzącą zajęcia, w celu ustalenia, czy wyjazd jest dla dziecka odpowiedni. 

 1. Rodzice dostarczą Pracowni informacji dotyczących szczególnych wymagań żywnościowych wszystkich uczestników wyjazdu oraz trudności i dysfunkcji dzieci, o których prowadzący zajęcia powinni wiedzieć, aby ułatwić dziecku pobyt. Pracownia wyśle w tym celu odpowiednią ankietę. Prowadzący nie są przygotowani do pracy z dziećmi z poważnymi dysfunkcjami. 
 2. Wszyscy uczestnicy wyjazdu objęci są ubezpieczeniem NNW, zapewnionym przez Pracownię, o ile wcześniej podadzą dane niezbędne do wykupienia polisy.
 3. W związku z obowiązującymi zasadami przeciwdziałającymi rozszerzaniu się pandemii wirusa Covid-19 rodzice zobowiązują się wypełnić i podpisać ankietę o stanie zdrowia dziecka i swoim („Ankieta oceny ryzyka epidemiologicznego”) oraz przestrzegać zaleceń zawartych w następujących dokumentach, co poświadczają podpisem:
 4. zalecenia obowiązujące uczestników w trakcie zajęć prowadzonych przez Pracownię –  „Procedura dla Pracowni Edukacji Żywej i uczestników zajęć”
 5. zalecenia obowiązujące  uczestników związane z pobytem na terenie Agroturystyki “Piotr” w Sopotni Wielkiej (do wglądu na stronie agroturystyki – https://www.gawlas.info.pl/) – „Procedura w trakcie występowania epidemii COVID-19” oraz („Ankieta oceny ryzyka epidemiologicznego”). 

Oświadczam, że zapoznałam(łem) się z Regulaminem

………………………………………………………………………………………………

Data i podpis

————————————————————————————————

Procedura dla Pracowni Edukacji Żywej i uczestników zajęć

Najważniejsze ustalenia obowiązujące w Pracowni Edukacji Żywej prowadzącej zajęcia z dziećmi i rodzicami:

Postanowienia dla prowadzących zajęcia:

 • Przekaż rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID -19  u dziecka i odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z przyjazdem na zajęcia.
 • Wyjaśnij rodzicom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w Pracowni i dlaczego zostały wprowadzone.
 • Zapoznaj uczestników z wewnętrznymi procedurami, instrukcjami bezpieczeństwa obowiązującymi w Pracowni i na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego Piotr.
 • Zapewnij pomieszczenia i teren do odpowiedniego prowadzenia zajęć z zachowaniem dystansu społecznego (2 m).
 • Zapewnij stosowanie ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie prowadzonych zajęć, w tym środków ochrony indywidualnej oraz dezynfekcji powierzchni. 
 • Zaopatrz się w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, w razie potrzeby w nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
 • Zapewnij, aby dziecko, bawiło się tylko zabawkami, które można dezynfekować. 
 • Na ile jest to możliwe, wyjaśnij dzieciom, jakie zasady obowiązują i dlaczego zostały wprowadzone. Przekazuj komunikat w formie pozytywnej, aby wytworzyć w słuchaczach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, a nie lęku.
 • Przed rozpoczęciem zajęć należy zorganizować szkolenie kadry prowadzącej zajęcia z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID19. Jeżeli jest to możliwe, szkolenie mogą prowadzić specjaliści ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas szkolenia należy przestrzec przed dotykaniem dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, dbanie o odporność, kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie).
 • Jeśli organizujesz zajęcia w pomieszczeniu wietrz je, co najmniej raz na godzinę.
 • Do zajęć dziecko zobowiązane jest wykorzystywać przybory będące jego własnością.
 • Zwracaj uwagę, aby dziecko często i regularnie myło ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. 
 • Zaleca się, aby grupa uczestników zajęć liczyła do 12 osób (w przypadku dzieci do 10. roku życia) i do 14 osób (dzieci powyżej 10 roku życia). 
 • Przypominaj o myciu rąk i dawaj przykład. 
 • Zapewnij dostęp do termometru bezdotykowego oraz pomiar temperatury uczestnikom i kadrze zajęć.

Drogi rodzicu, zadbaj o to, by Twoja rodzina była dobrze przygotowana do zajęć:

 • Przekaż prowadzącym zajęcia informacje o stanie zdrowia członków rodziny, które są istotne. 
 • Upewnij się, że członkowie rodziny są zdrowi w dniu wyjazdu, co poświadczysz w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika zajęć infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną a także że nie zamieszkiwali z osobą przebywającą na kwarantannie i nie mieli kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem zajęć.
 • Jako rodzic / opiekun jesteś świadomy, że występowanie u dziecka chorób przewlekłych w przypadku zarażenia koronawirusem covid-19 może prowadzić do pogorszenia jego zdrowia.
 • Jesteś odpowiedzialny za to, aby Twoja rodzina przestrzegała wytycznych i regulaminów uczestnictwa związanych z zachowaniem dystansu społecznego (co najmniej 2 m) oraz przestrzeganiem wzmożonych zasad higieny.
 • Wyjaśnij dziecku, aby zabrało jak najmniej zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
 • Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie. 
 • Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.
 • Naucz dziecko właściwego mycia rąk. Przypominaj i dawaj przykład. 
 • Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że któryś z członków rodziny jest chory i może zarażać, nie przychodźcie na zajęcia, zgłoś to prowadzącym zajęcia i postępuj zgodnie z obowiązującą w gospodarstwie procedurą bezpieczeństwa.
 • Pamiętaj, że lekarz lub służby sanitarne mogą zlecić przeprowadzenie testów na obecność SARS-COV-2. Współpracuj z nimi, jeśli zajdzie taka konieczność.
 • Jeśli Twoje dziecko ukończyło 4 lata, musisz zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

Podejrzenie zakażenia koronawirusem u uczestników

 1. W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, brak węchu lub smaku, uczestnik i jego rodzina nie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach. 
 2. Osoby te zostaną poinstruowane o konieczności jak najszybszej konsultacji z lekarzem, lub stacją sanitarno-epidemiologiczną bądź udadzą się transportem własnym do najbliższego oddziału zakaźnego.
 3. Jeśli uczestnik jest już na zajęciach – czasowo całą rodzinę odizolowuje się w odpowiednim pomieszczeniu, powiadamiając dyspozytora medycznego o podejrzeniu zakażenia, co umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
 4. Zapewnia się możliwość natychmiastowej interwencji pielęgniarki lub ratownika medycznego lub lekarza.
 5. Ustala się listę osób (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie i pomieszczeń w których przebywał.  
 6. Zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

Opracował:                            Pracownia:

Tadeusz Ząbkiewicz                                                                                                 Maja Głowacka

Oświadczam, że zapoznałam(łem) się z powyższymi zaleceniami

………………………………………………………………………………………………

Data i podpis

————————————————————————————————

Ankieta
oceny ryzyka epidemiologicznego
Pracownia Edukacji Żywej

Szanowna Pani, Szanowny Panie,
Mając na względzie potrzebę zachowania ochrony zdrowia organizatorów i uczestników zajęć organizowanych przez Pracownię Edukacji Żywej zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety.

Pani/Pana
Imię i nazwisko:

 1. Czy w Pani/Pana najbliższym otoczeniu jest osoba poddana kwarantannie?
          Tak Nie
 2. Czy w Pani/Pana najbliższym otoczeniu jest potwierdzony przypadek COVID-19?
          Tak Nie
 3. Czy zdiagnozowano u Pani/Pana zakażenie wirusem COVID-19?
          Tak Nie
 4. Czy zaobserwował Pani/Pan u siebie któryś z wymienionych objawów?    
gorączka (powyżej 38⁰C)           Tak                                 Nie
kaszel           Tak                                 Nie
duszność           Tak                                 Nie
problemy z oddychaniem           Tak                                 Nie
ból mięśni           Tak                                 Nie
brak węchu           Tak                                 Nie
brak smaku           Tak                                 Nie

Oświadczam, że podane powyżej informacje są zgodne z prawdą oraz, że zapoznałem się z procedurą obowiązującą w Pracowni Edukacji Żywej dostępną na stronie internetowej www.kraglesnychrodzin.org.pl oraz procedurą obowiązującą w Gospodarstwie Agroturystycznym Piotr /dostępną na stronie internetowej gawlas@op.pl /  i zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w nich postępowań.

Jednocześnie oświadczam, że dzieci będące pod moją opieką nie mają infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Nie zamieszkiwały z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem zajęć.

………………………….     ……………………………
Data i godzina                                         Podpis

* Właściwe zaznaczyć X